Sort by

ChristopherLamb has logged 253 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Harry Potter and the Order of the Phoenix

Harry Potter and the Order of the Phoenix

2007
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★½
Edit this entry  
25
The Santa Clause

The Santa Clause

1994
×
★★★
Edit this entry  
24
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Elf

Elf

2003
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
23
Daddy's Home 2

Daddy's Home 2

2017
×
Edit this entry  
20
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
14
Life of Pi

Life of Pi

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Food, Inc.

Food, Inc.

2008
×
Read the review Edit this entry  
12
The Christmas Chronicles

The Christmas Chronicles

2018
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
10
Away We Go

Away We Go

2009
×
★★★½
Edit this entry  
08
Whip It

Whip It

2009
×
★★★★
Edit this entry  
07
Mowgli: Legend of the Jungle

Mowgli: Legend of the Jungle

2018
×
★½
Edit this entry  
06
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
02
Avengers: Infinity War

Avengers: Infinity War

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Footloose

Footloose

1984
×
★★★½
Edit this entry  
30
Game Night

Game Night

2018
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
Bohemian Rhapsody

Bohemian Rhapsody

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
Deadpool

Deadpool

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

2011
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

2010
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
Harry Potter and the Half-Blood Prince

Harry Potter and the Half-Blood Prince

2009
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
17
The Lion King II: Simba's Pride

The Lion King II: Simba's Pride

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Spider-Man 2

Spider-Man 2

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Evan Almighty

Evan Almighty

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
127 Hours

127 Hours

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Ready Player One

Ready Player One

2018
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
Balto

Balto

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Jay and Silent Bob Strike Back

Jay and Silent Bob Strike Back

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Addams Family

The Addams Family

1991
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Bad Times at the El Royale

Bad Times at the El Royale

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Lion King

The Lion King

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★½
Edit this entry  
25
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Hocus Pocus

Hocus Pocus

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
First Man

First Man

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Aladdin

Aladdin

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Colette

Colette

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Superman

Superman

1978
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Venom

Venom

2018
×
★★
Read the review Edit this entry