RSS feed for Chris

Chris has logged 151 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
21
Aniara

Aniara

2018
×
★★★★
Edit this entry  
21
The Virgin Spring

The Virgin Spring

1960
×
★★★½
Edit this entry  
20
Greta

Greta

2018
×
★★½
Edit this entry  
20
Kill Baby, Kill

Kill Baby, Kill

1966
×
★★★½
Edit this entry  
20
Demonlover

Demonlover

2002
×
★★½
Edit this entry  
19
The Beyond

The Beyond

1981
×
★★★
Edit this entry  
17
Pokémon Detective Pikachu

Pokémon Detective Pikachu

2019
×
★½
Edit this entry  
17
The Turin Horse

The Turin Horse

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★½
Edit this entry  
16
The Ceremony

The Ceremony

1971
×
★★★
Edit this entry  
15
Perfect Bid: The Contestant Who Knew Too Much

Perfect Bid: The Contestant Who Knew Too Much

2017
×
★★½
Edit this entry  
14
Long Day's Journey Into Night

Long Day's Journey Into Night

2018
×
★★★½
Edit this entry  
12
Wine Country

Wine Country

2019
×
★★
Edit this entry  
11
Shame

Shame

1968
×
★★★★
Edit this entry  
11
Werckmeister Harmonies

Werckmeister Harmonies

2000
×
★★★★
Edit this entry  
10
Non-Fiction

Non-Fiction

2018
×
★★★½
Edit this entry  
08
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★
Edit this entry  
06
The Man Who Left His Will on Film

The Man Who Left His Will on Film

1970
×
★★★★
Edit this entry  
05
A Bay of Blood

A Bay of Blood

1971
×
★★★
Edit this entry  
30
The Seventh Seal

The Seventh Seal

1957
×
★★★½
Edit this entry  
29
Blair Witch

Blair Witch

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
I Trapped the Devil

I Trapped the Devil

2019
×
★★½
Edit this entry  
26
Black Sunday

Black Sunday

1960
×
★★★★
Edit this entry  
25
The Guest

The Guest

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Three Resurrected Drunkards

Three Resurrected Drunkards

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Autumn Almanac

Autumn Almanac

1984
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Cold Water

Cold Water

1994
×
★★★★
Edit this entry  
21
Before the Revolution

Before the Revolution

1964
×
★★½
Edit this entry  
17
Black Narcissus

Black Narcissus

1947
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Hagazussa

Hagazussa

2017
×
★★★
Edit this entry  
16
Dead of Night

Dead of Night

1974
×
★★★½
Edit this entry  
14
Shoot the Piano Player

Shoot the Piano Player

1960
×
★★★★
Edit this entry  
12
Seven Psychopaths

Seven Psychopaths

2012
×
★★★½
Edit this entry  
11
A Line Across the Sky

A Line Across the Sky

2015
×
★★★½
Edit this entry  
10
The Naked Gun: From the Files of Police Squad!

The Naked Gun: From the Files of Police Squad!

1988
×
★★½
Edit this entry  
09
Escape Room

Escape Room

2019
×
★★★
Edit this entry  
07
Blood Simple

Blood Simple

1984
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Paisan

Paisan

1946
×
★★★★
Edit this entry  
06
Meru

Meru

2015
×
★★★½
Edit this entry  
06
Starry Eyes

Starry Eyes

2014
×
★★★½
Edit this entry  
05
It's Alive

It's Alive

1974
×
★★½
Edit this entry  
04
Pet Sematary

Pet Sematary

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Stuff

The Stuff

1985
×
★★★
Edit this entry  
31
Air Force One

Air Force One

1997
×
★★★½
Edit this entry  
31
Cléo from 5 to 7

Cléo from 5 to 7

1962
×
★★★★
Edit this entry  
30
Neighbors 2: Sorority Rising

Neighbors 2: Sorority Rising

2016
×
★★★
Edit this entry  
30
Tucker and Dale vs. Evil

Tucker and Dale vs. Evil

2010
×
★★★½
Edit this entry  
29
Nightbreed

Nightbreed

1990
×
★★½
Edit this entry  
29
Knife+Heart

Knife+Heart

2018
×
★★★
Edit this entry  
27
Us

Us

2019
×
★★★
Read prior review Edit this entry