RSS feed for Chris
  • The Turin Horse

    The Turin Horse

    ★★★

    Turin horse is comprised of 30 long takes, averaging almost 5 minutes each. Many of these shots are visually stunning and impressively choreographed, moving through various set pieces and back and forth between the howling wind outside to the dead silence inside, but there are also a lot of lengthy shots of say, barn doors, manure shoveling, or leaves blowing in the wind. So the whole thing looks very good, but it's oh so long and so little happens. There…

  • Blair Witch

    Blair Witch

    ★★★★

    A new comfort watch for me. This was the first time I watched it with Adam Wingard and Simon Barrett's commentary, which I highly recommend for fans. They recorded it 2 weeks after the less than stellar opening weekend, so they are making jokes the entire time about what a failure it was, and snarkily refusing to explain certain plot details on the grounds that people didn't show up. Despite committing to this bit, they still answer a ton of…

  • The Guest

    The Guest

    ★★★★★

    I could watch this most days.

  • Three Resurrected Drunkards

    Three Resurrected Drunkards

    ★★★½

    Kind of a goofy companion piece to Death By Hanging, with similar French New Wave techniques used effectively to comment on race and the state. This one leans further into anti-war territory however, with Eddie Adam's Vietnam photo serving as a central visual cue.

  • Autumn Almanac

    Autumn Almanac

    ★★½

    Tarkovsky-esque lighting, awesome camera work, and great performances still don't make this very slow and dry apartment melodrama quite engrossing enough. Challenging cinema with few rewards outside of its technical elements.

  • Pet Sematary

    Pet Sematary

    ★★★½

    I was pleasantly surprised by this film, likely aided by the fact that I'm not particularly attached to the original and I've never read the book, two positions which all dissatisfaction seems to stem from. A few sequences are standard horror fare, and some character and story arcs are a bit bumpy, but the atmosphere, acting, and sound design in this film do effectively raise this simple fable much higher than your average studio horror flick.

  • Ash Is Purest White

    Ash Is Purest White

    ★★★

    A compelling journey through the history of cell phone models.

  • Us

    Us

    ★★★

    It's truly unfair to have to make a follow up to a film like Get Out, which succeeds on almost every level. 'Us' has a compelling concept at its core but ultimately fails to flesh it out in a fully satisfying way.

    There are some great moments, especially one scene which does for 'Good Vibrations' what The Strangers: Prey at Night did for 'Total Eclipse of the Heart'. And a few of the confrontations are tense, but only briefly, and…

  • Bicycle Thieves

    Bicycle Thieves

    ★★★½

    You either die in poverty or you live long enough to see yourself become the Bicycle Thief.

  • Her Smell

    Her Smell

    ★★★★

    There are artists whose early achievements were so important and significant to us that despite years of self-destructive behavior and half-efforts at returning to their former glory, we continue to hope against hope that they will achieve the self-assured, sober frame of mind we believe was central in producing the art we hold dear. ‘Her Smell’ lives in this desire and its contradictions, in the lives of those closest to the rock star in question: band mates, family members, managers,…

  • Murder-Rock: Dancing Death

    Murder-Rock: Dancing Death

    ★★½

    "Success doesn't come easy. You've got to grit your teeth and dance, even when a friend dies! You got to pay with anger, frustration, and sacrfice! Forgetting what's right or human!"

    Yeah!

    "Because there is no human!"

    What?

  • The House by the Cemetery

    The House by the Cemetery

    ★★★

    Bob is the worst child character in the history of motion pictures. The true horror of this film is having to hear him speak.