2019

Chris Vandenberg Chris Vandenberg’s year to date

Chris’s highest rated films

  • The Guest

    ★★★★★

  • Climax

    ★★★★★

  • Death by Hanging

    ★★★★★

  • Magnolia

    ★★★★★

  • Aniara

    ★★★★½

  • Black Narcissus

    ★★★★½

  • Blood Simple

    ★★★★½

  • All That Jazz

    ★★★★½

  • The Night of the Hunter

    ★★★★½

  • Persona

    ★★★★½

  • Cape Fear

    ★★★★½

  • Volver

    ★★★★

  • Shame

    ★★★★

  • Werckmeister Harmonies

    ★★★★

  • Booksmart

    ★★★★

  • The Man Who Left His Will on Film

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 152 Films watched
  • 30.4 Average per month
  • 7.2 Average per week

Milestones

First Film

Bird Box

Jan 1

Most Watched

Us

twice

Last Film

Volver

May 22

Genres, Countries & Languages

Drama
83 films
Horror
51 films
Thriller
42 films
Comedy
33 films
Mystery
22 films
Crime
18 films
Documentary
13 films
Romance
12 films
Action
10 films
Fantasy
9 films
USA
71 films
France
25 films
Japan
17 films
Italy
16 films
UK
12 films
Canada
8 films
Sweden
6 films
South Korea
6 films
Germany
5 films
Belgium
5 films
English
100 films
French
19 films
Japanese
17 films
Italian
15 films
German
8 films
Korean
6 films
Swedish
6 films
Spanish
4 films
Hungarian
4 films
Chinese
2 films

Breakdown

2019 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 29 Added 130

Watchlist

Stars

Directors

Crew

Chris’s most liked review

Velvet Buzzsaw

★★★½

The set up across the first 40 minutes was really great, but after then it gets less exciting as it ventures into more familiar territory. There are, however, some excellent gags (bringing to mind everything from 'Phantasm' to 'the Ruins' to Castle Rock movies) and fun performances in the film that will bring me back for rewatches.

More reviews

Chris’s most liked list

Top 1000 Horror Movies (aggregated from over 40 "best horror movie" lists by ryno731)

An update from ryno731's already impressive list from last year: more titles, more sources.

Source data can be found via the original post.

More lists

Highs and Lows

Highest Average

Spider-Man: Into the Spider-Verse
Average weighted rating:

4.5

Lowest Average

Little Italy
Average weighted rating:

2.1

Most Popular

Spider-Man: Into the Spider-Verse
Average weighted rating:

4.5

Most Obscure

A Line Across the Sky

Films watched in 2019

  • Volver
  • Aniara
  • The Virgin Spring
  • Greta
  • Kill Baby, Kill
  • Demonlover
  • The Beyond
  • Pokémon Detective Pikachu
  • The Turin Horse
  • The Favourite
  • The Ceremony
  • Perfect Bid: The Contestant Who Knew Too Much
  • Long Day's Journey Into Night
  • Wine Country
  • Shame
  • Werckmeister Harmonies
  • Non-Fiction
  • Booksmart
  • The Man Who Left His Will on Film
  • A Bay of Blood
  • The Seventh Seal
  • Blair Witch
  • I Trapped the Devil
  • Black Sunday
  • The Guest
  • Three Resurrected Drunkards
  • Autumn Almanac
  • Cold Water
  • Before the Revolution
  • Black Narcissus
  • Hagazussa
  • Dead of Night
  • Shoot the Piano Player
  • Seven Psychopaths
  • A Line Across the Sky
  • The Naked Gun: From the Files of Police Squad!
  • Escape Room
  • Blood Simple
  • Paisan
  • Meru
  • Starry Eyes
  • It's Alive
  • Pet Sematary
  • The Stuff
  • Air Force One
  • Cléo from 5 to 7
  • Neighbors 2: Sorority Rising
  • Tucker and Dale vs. Evil
  • Nightbreed
  • Knife+Heart
  • Us
  • Ash Is Purest White
  • Cemetery Man
  • Amy Schumer: Growing
  • The Dawn Wall
  • Spring Breakers
  • Below
  • Nocturnal Animals
  • Sole Survivor
  • The Hitcher
  • Us
  • City of the Living Dead
  • Neighbors
  • Bicycle Thieves
  • The Standoff at Sparrow Creek
  • Her Smell
  • Night of the Creeps
  • A Tale of Two Sisters
  • Mary Poppins Returns
  • Leave No Trace
  • As Above, So Below
  • Evolution
  • The Last Picture Show
  • Ri¢hie Ri¢h
  • Society
  • Braid
  • Innocence
  • Grave of the Fireflies
  • Le Boucher
  • Climax
  • Won't You Be My Neighbor?
  • Level 16
  • The Sentinel
  • All That Jazz
  • Band of Outsiders
  • House
  • Mishima: A Life in Four Chapters
  • The Innocents
  • Spider-Man: Into the Spider-Verse
  • The Battery
  • Shoplifters
  • Children of Paradise
  • Murder-Rock: Dancing Death
  • The House by the Cemetery
  • The Psychic
  • In the Realm of the Senses
  • Ænigma
  • Empire of Passion
  • New Nightmare
  • Violence at Noon
  • Pleasures of the Flesh
  • Death by Hanging
  • Little Italy
  • Santa Sangre
  • The 'Burbs
  • A Nightmare on Elm Street 4: The Dream Master
  • The Hole in the Ground
  • Horror Noire: A History of Black Horror
  • The Night of the Hunter
  • High and Low
  • Xtro
  • Velvet Buzzsaw
  • Broadcast News
  • Nothing Like a Dame
  • The Cook, the Thief, His Wife & Her Lover
  • Irreversible
  • Cries and Whispers
  • Ugetsu
  • A Star Is Born
  • Zombie Flesh Eaters
  • [REC]
  • Magnolia
  • Persona
  • Cape Fear
  • Kings of the Road
  • Fyre Fraud
  • Under the Silver Lake
  • Fyre
  • The Guilty
  • Vivre Sa Vie
  • The 400 Blows
  • Free Solo
  • Scotty and the Secret History of Hollywood
  • Female Vampire
  • The Million Eyes of Sumuru
  • Escape at Dannemora
  • Hearts Beat Loud
  • Filmworker
  • 24 Exposures
  • Destination Wedding
  • Custody
  • Ron Funches: Giggle Fit
  • Thirst
  • I'm a Cyborg, But That's OK
  • Sympathy for Lady Vengeance
  • La Terra Trema
  • Ralph Breaks the Internet
  • Shirkers
  • Joint Security Area
  • Sympathy for Mr. Vengeance
  • Stoker
  • Bird Box

Highly rated films Chris missed

  • Homecoming: A Film by Beyoncé
  • Avengers: Endgame
  • Parasite
  • Apollo 11
  • The Farewell
  • Pain and Glory
  • Honey Boy
  • The Lighthouse

World Map

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more