Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
22
City of the Living Dead

City of the Living Dead

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Escape Room

Escape Room

2019
×
★★★½
Edit this entry  
19
Malignant

Malignant

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Jason Goes to Hell: The Final Friday

Jason Goes to Hell: The Final Friday

1993
×
★★★
Edit this entry  
04
Candyman

Candyman

2021
×
★★★½
Edit this entry  
16
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Twin Peaks

Twin Peaks

1989
×
★★★★½
Edit this entry  
02
The Girl with the Dragon Tattoo

The Girl with the Dragon Tattoo

2011
×
★★★★
Edit this entry  
11
Black Widow

Black Widow

2021
×
★★★★
Edit this entry  
06
The Girl on the Train

The Girl on the Train

2016
×
★★★½
Edit this entry  
08
Until the Light Takes Us

Until the Light Takes Us

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Devil Wears Prada

The Devil Wears Prada

2006
×
★★★★
Edit this entry  
07
Godzilla

Godzilla

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
King Kong

King Kong

1933
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Godzilla vs. Kong

Godzilla vs. Kong

2021
×
★★★½
Edit this entry  
02
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Tremors

Tremors

1990
×
★★★½
Edit this entry  
17
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Death Wish II

Death Wish II

1982
×
★★★★
Edit this entry  
14
Nightbreed

Nightbreed

1990
×
★★★½
Edit this entry  
30
Battle Royale

Battle Royale

2000
×
★★★★
Edit this entry  
24
Shutter Island

Shutter Island

2010
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
23
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
02
Death Wish

Death Wish

1974
×
★★★★
Edit this entry  
30
Toy Story

Toy Story

1995
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Possessor

Possessor

2020
×
★★★★
Edit this entry  
25
Christmas with the Kranks

Christmas with the Kranks

2004
×
★★★½
Edit this entry  
25
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★
Edit this entry  
24
Black Christmas

Black Christmas

2006
×
★★★½
Edit this entry  
08
Stranger Than Fiction

Stranger Than Fiction

2006
×
★★★★
Edit this entry  
07
Starship Troopers

Starship Troopers

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Run

Run

2020
×
★★★★
Edit this entry  
16
Monty Python and the Holy Grail

Monty Python and the Holy Grail

1975
×
★★★★½
Edit this entry  
11
The Sandlot

The Sandlot

1993
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Child's Play 3

Child's Play 3

1991
×
★★★½
Edit this entry  
29
Child's Play 2

Child's Play 2

1990
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Yummy

Yummy

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Raid

The Raid

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Kubo and the Two Strings

Kubo and the Two Strings

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Feast

Feast

2005
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Turistas

Turistas

2006
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
District 9

District 9

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Grandmother

The Grandmother

1970
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
The VelociPastor

The VelociPastor

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
42

42

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The New Mutants

The New Mutants

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry