RSS feed for Chris

Chris has logged 25 entries for films during May 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
American Mary

American Mary

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Diabolique

Diabolique

1955
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The House on Sorority Row

The House on Sorority Row

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Booksmart

Booksmart

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
27
Phantom of the Paradise

Phantom of the Paradise

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Brightburn

Brightburn

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Titanic

Titanic

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Killer Joe

Killer Joe

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Salò, or the 120 Days of Sodom

Salò, or the 120 Days of Sodom

1975
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Ranger

The Ranger

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Head Hunter

The Head Hunter

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Friday the 13th: The Final Chapter

Friday the 13th: The Final Chapter

1984
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
13
Friday the 13th Part III

Friday the 13th Part III

1982
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
12
How to Lose a Guy in 10 Days

How to Lose a Guy in 10 Days

2003
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Friday the 13th Part 2

Friday the 13th Part 2

1981
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
11
Friday the 13th

Friday the 13th

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Fighting with My Family

Fighting with My Family

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors

A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Dragged Across Concrete

Dragged Across Concrete

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry