Chris has logged 71 entries for films during December 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Da 5 Bloods

Da 5 Bloods

2020
×
★★★★
Edit this entry  
29
I'm Your Woman

I'm Your Woman

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Another Round

Another Round

2020
×
★★★★
Edit this entry  
28
Driveways

Driveways

2019
×
★★★
Edit this entry  
27
Minari

Minari

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
27
One Night in Miami...

One Night in Miami...

2020
×
★★★★
Edit this entry  
27
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
26
The Forty-Year-Old Version

The Forty-Year-Old Version

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Matrix Revolutions

The Matrix Revolutions

2003
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
25
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Family Stone

The Family Stone

2005
×
★★★
Edit this entry  
25
While You Were Sleeping

While You Were Sleeping

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Jinkx & DeLa Holiday Special

The Jinkx & DeLa Holiday Special

2020
×
★★★
Edit this entry  
25
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
This Christmas

This Christmas

2007
×
★★★
Edit this entry  
25
Meet Me in St. Louis

Meet Me in St. Louis

1944
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
White Christmas

White Christmas

1954
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
A Christmas Tale

A Christmas Tale

2008
×
★★★★
Edit this entry  
23
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
23
On the Record

On the Record

2020
×
★★★★
Edit this entry  
22
Over the Moon

Over the Moon

2020
×
★★★
Edit this entry  
22
Saint Frances

Saint Frances

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Midnight Sky

The Midnight Sky

2020
×
Read the review Edit this entry  
20
Boys State

Boys State

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Vast of Night

The Vast of Night

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
News of the World

News of the World

2020
×
★★★
Edit this entry  
19
Never Rarely Sometimes Always

Never Rarely Sometimes Always

2020
×
★★★★
Edit this entry  
18
Swallow

Swallow

2019
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
18
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★★
Edit this entry  
17
Shine

Shine

1996
×
★★½
Edit this entry  
16
The Father

The Father

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Tenet

Tenet

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Shirley

Shirley

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
15
The Fisher King

The Fisher King

1991
×
★★★
Edit this entry  
14
The Pleasure of Love in Iran

The Pleasure of Love in Iran

1976
×
Edit this entry  
14
Women Reply

Women Reply

1975
×
Edit this entry  
14
One Sings, the Other Doesn't

One Sings, the Other Doesn't

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Jane Fonda in Five Acts

Jane Fonda in Five Acts

2018
×
★★★★
Edit this entry  
13
Life Is Beautiful

Life Is Beautiful

1997
×
★½
Edit this entry  
13
Widows

Widows

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
The Sting

The Sting

1973
×
★★★
Edit this entry  
12
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Martin Eden

Martin Eden

2019
×
★★★★
Edit this entry  
11
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
Let Them All Talk

Let Them All Talk

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
On the Rocks

On the Rocks

2020
×
★★★★
Edit this entry  
09
His House

His House

2020
×
★★★★
Edit this entry