Chris has logged 56 entries for films during April 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Possession

Possession

2002
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Human Voice

The Human Voice

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Mister Roberts

Mister Roberts

1955
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Going Places

Going Places

1974
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
An Ideal Husband

An Ideal Husband

1999
×
★★★½
Edit this entry  
27
A Matter of Life and Death

A Matter of Life and Death

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Myra Breckinridge

Myra Breckinridge

1970
×
★½
Read the review Edit this entry  
27
Crazy Horse

Crazy Horse

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Jason Goes to Hell: The Final Friday

Jason Goes to Hell: The Final Friday

1993
×
½
Read the review Edit this entry  
25
Together Together

Together Together

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Victim

Victim

1961
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Muse

The Muse

1999
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Mortal Kombat

Mortal Kombat

2021
×
Read the review Edit this entry  
23
Clockwatchers

Clockwatchers

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Looney Tunes: Back in Action

Looney Tunes: Back in Action

2003
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Shanghai Express

Shanghai Express

1932
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Rosewood

Rosewood

1997
×
★★★½
Edit this entry  
22
Towards Mathilde

Towards Mathilde

2005
×
★★★★
Edit this entry  
21
The Mummy

The Mummy

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
New Jack City

New Jack City

1991
×
★★★½
Edit this entry  
20
The Pink Cloud

The Pink Cloud

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Mississippi Masala

Mississippi Masala

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Crimson Peak

Crimson Peak

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Ma Belle, My Beauty

Ma Belle, My Beauty

2021
×
★★½
Edit this entry  
17
Suddenly, Last Summer

Suddenly, Last Summer

1959
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Preparations to Be Together for an Unknown Period of Time

Preparations to Be Together for an Unknown Period of Time

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Barb & Star Go to Vista Del Mar

Barb & Star Go to Vista Del Mar

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Dream Horse

Dream Horse

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
No Fear, No Die

No Fear, No Die

1990
×
★★★★
Edit this entry  
14
Judy

Judy

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Dear Tenant

Dear Tenant

2020
×
★★★½
Edit this entry  
13
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Coded Bias

Coded Bias

2020
×
★★★
Edit this entry  
12
Gas Food Lodging

Gas Food Lodging

1992
×
★★★½
Edit this entry  
11
The Madness of King George

The Madness of King George

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Ironweed

Ironweed

1987
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Six Degrees of Separation

Six Degrees of Separation

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Godzilla vs. Kong

Godzilla vs. Kong

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
One Hundred and One Nights

One Hundred and One Nights

1995
×
★★★
Edit this entry  
07
Frankie

Frankie

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
To Sleep with Anger

To Sleep with Anger

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Days of Wine and Roses

Days of Wine and Roses

1962
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Spice World

Spice World

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Room

Room

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Still Alice

Still Alice

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★½
Edit this entry  
04
Old Boyfriends

Old Boyfriends

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Cabaret

Cabaret

1972
×
★★★★★
Edit this entry