RSS feed for Chris
  • Ad Astra

    ★★★★

  • Marriage Story

    ★★★★½

  • The Truth

    ★★★½

  • Pelican Blood

    ★★★★

  • Where'd You Go, Bernadette

    ★★★

  • The Kitchen

    ★★

  • Ready or Not

    ★★★★

  • Weathering with You

    ★★★½

  • The Lion King

  • Spider-Man: Far from Home

    ★★½

  • Midsommar

    ★★★★

  • Toy Story 4

    ★★★★

  • Pavarotti

    ★★

  • Ma

    ★★

  • Parasite

    ★★★★★

  • Dogs Don't Wear Pants

    ★★★★

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★★½

  • Invisible Life

    ★★★★

  • Frankie

    ★★★★

  • A Hidden Life

    ★★★★

  • Portrait of a Lady on Fire

    ★★★★★

  • The Lighthouse

    ★★★★½

  • Liberté

    ★★★★

  • Zombi Child

    ★★★

  • I Lost My Body

    ★★★

  • Little Joe

    ★★★½

  • First Love

    ★★★

  • And Then We Danced

    ★★★½

  • Atlantics

    ★★★★

  • Rocketman

    ★★★

  • Bacurau

    ★★★★

  • Les Misérables

    ★★½

  • The Dead Don't Die

    ★★

  • Aladdin

    ★★

  • Pokémon Detective Pikachu

    ★★★

  • Tolkien

    ★½

  • Making Waves: The Art of Cinematic Sound

    ★★★

  • Swallow

    ★★★★

  • Circus of Books

    ★★★½

  • Blow the Man Down

  • Burning Cane

    ★★★½

  • Standing Up, Falling Down

  • The Apollo

    ★★★★

  • Avengers: Endgame

    ★★★½

  • Homecoming: A Film by Beyoncé

    ★★★★★

  • Breakthrough

  • Little

    ★★½

  • Missing Link

    ★★★★

  • Us

    ★★★★½

  • Pain and Glory

    ★★★★

  • For Sama

    ★★★★

  • The Art of Self-Defense

    ★★½

  • Booksmart

    ★★★★

  • Long Shot

    ★★½

  • Juanita

    ★★★★

  • Captain Marvel

    ★★★½

  • The Aftermath

    ★★

  • Varda by Agnès

    ★★★★

  • Happy Death Day 2U

    ★★½

  • Synonyms

    ★★★★½

  • Alita: Battle Angel

    ★★½

  • Fighting with My Family

    ★★★

  • Honeyland

    ★★★½

  • Jawline

    ★★★½

  • Mike Wallace Is Here

    ★★★★

  • Toni Morrison: The Pieces I Am

    ★★★½

  • Clemency

    ★★★

  • Luce

    ★★★★

  • Blinded by the Light

    ★★★

  • Them That Follow

    ★★½

  • The Souvenir

    ★★★½

  • High Flying Bird

    ★★★★