Sort by

Chris has logged 105 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Violent Night

Violent Night

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Spirited

Spirited

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Moonage Daydream

Moonage Daydream

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Dirty Dozen

The Dirty Dozen

1967
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Don't Open Till Christmas

Don't Open Till Christmas

1984
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
The Big 4

The Big 4

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Adult Swim Yule Log

Adult Swim Yule Log

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Guillermo del Toro's Pinocchio

Guillermo del Toro's Pinocchio

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Christmas Bloody Christmas

Christmas Bloody Christmas

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
A Wounded Fawn

A Wounded Fawn

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Kiss Kiss Bang Bang

Kiss Kiss Bang Bang

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Slash/Back

Slash/Back

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Blood Relatives

Blood Relatives

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Troll

Troll

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Encanto

Encanto

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
House of Flying Daggers

House of Flying Daggers

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Shaft

Shaft

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Something in the Dirt

Something in the Dirt

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Maltese Falcon

The Maltese Falcon

1941
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Casablanca

Casablanca

1942
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Adventures of Robin Hood

The Adventures of Robin Hood

1938
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Mark of Zorro

The Mark of Zorro

1940
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
See How They Run

See How They Run

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Devil in a Blue Dress

Devil in a Blue Dress

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
O Brother, Where Art Thou?

O Brother, Where Art Thou?

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Weird: The Al Yankovic Story

Weird: The Al Yankovic Story

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Young Frankenstein

Young Frankenstein

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Wendell & Wild

Wendell & Wild

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Barbarian

Barbarian

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Bullet Train

Bullet Train

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Terrifier

Terrifier

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Halloween Ends

Halloween Ends

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
V/H/S: Viral

V/H/S: Viral

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Deadstream

Deadstream

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Dark Glasses

Dark Glasses

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Troll 2

Troll 2

1990
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Mimic

Mimic

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Lifeforce

Lifeforce

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Firestarter

Firestarter

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
The Snake Girl and the Silver-Haired Witch

The Snake Girl and the Silver-Haired Witch

1968
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Alpha Incident

The Alpha Incident

1978
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Hellraiser

Hellraiser

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Hidden

The Hidden

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Achoura

Achoura

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Overboard

Overboard

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Beast Must Die

The Beast Must Die

1974
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Saint Maud

Saint Maud

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry