Sort by

Chris has logged 22 entries for films during September 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Sound of Scars

The Sound of Scars

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Night of the Strangler

Night of the Strangler

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Here to be Heard: The Story of The Slits

Here to be Heard: The Story of The Slits

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The House with Laughing Windows

The House with Laughing Windows

1976
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Creature

Creature

1985
×
★½
Read the review Edit this entry  
25
Glorious

Glorious

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Sunrise: A Song of Two Humans

Sunrise: A Song of Two Humans

1927
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Phantom of the Opera

The Phantom of the Opera

1925
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Austin Powers: International Man of Mystery

Austin Powers: International Man of Mystery

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Two Faces of Dr. Jekyll

The Two Faces of Dr. Jekyll

1960
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Extraordinary Tales

Extraordinary Tales

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Gorgon

The Gorgon

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The House of the Devil

The House of the Devil

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
X

X

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Mako: The Jaws of Death

Mako: The Jaws of Death

1976
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Keanu

Keanu

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Scary Stories to Tell in the Dark

Scary Stories to Tell in the Dark

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Cabinet of Dr. Caligari

The Cabinet of Dr. Caligari

1920
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Sunrise: A Song of Two Humans

Sunrise: A Song of Two Humans

1927
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Passion of Joan of Arc

The Passion of Joan of Arc

1928
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Thor: Love and Thunder

Thor: Love and Thunder

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Seed

The Seed

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry