RSS feed for Chris
  • Lady Bird

    Lady Bird

    ★½

    This is going against popular opinion but I fundementally cannot grasp how this movie is getting the recognition it’s getting. It’s yet another indie “comedy” where mundane people that are all too seamingly aware that they’re in an indie movie are doing mundane things and then it ends.

    Laurie Metcalf however nailed her part as the super loving but passive aggressive mother.

  • Wind River

    Wind River

    ★★★★½

    Taylor Sheridan needs to do two things:
    1) Write more terrific screenplays
    2) Direct more terrific movies

  • Only the Brave

    Only the Brave

    ★★★★

    Skipped this at the theater because it looked like another run of the mill movie about a recent tragedy. Then, right after hitting play on my remote and seeing that Joseph Kosinski had directed it, it had my full attention. By all accounts this movie should be awful, play by all the rules and end on a quiet note. It, however, surpassed all expectations. Two misty eyes out of two.

  • The Cloverfield Paradox

    The Cloverfield Paradox

    ★★½

    A slightly worse "Life" with a last minute Cloverfield tie in. The opening has all the intrigue and momentum of a J.J. Abrams movie but that drive quickly fades in the second act where all character choices purely exist to drive the plot forward.

  • Suburbicon

    Suburbicon

    ★★

    A Coen brothers movie without any of the charm of a Coen brothers movie. Painfully boring.

  • Blade Runner 2049

    Blade Runner 2049

    ★★★★

    Confirming that on my second viewing that I still think that the trash scene could have been 15 minutes shorter.

    Also, I live Roger Deakins.

  • It Comes at Night

    It Comes at Night

    ★★★

    Beautiful cinematography, while nice to look at, couldn’t help elevate this beyond a B level horror movie with a message.

  • The Circle

    The Circle

    You know that feeling you get when you see a clip of someone and you feel embarrassed for them? That’s this movie but for two hours straight.

    The protagonist, played my Emma Watson, isn’t believable whatsoever and usually resorts to fake crying at any conflict while the antagonist, a privacy hating vapid shell of a character is played by Tom Hanks.

    The whole thing essentially plays out like a feature length CW show.

  • Columbus

    Columbus

    ★★★★

    Quiet, intimate character study on loss and moving on that just so happens to be lensed beautifully.

  • John Wick

    John Wick

    ★★★★★

    Keanu Reeves is back. An excellent homage to old school action movies.

  • Whiplash

    Whiplash

    ★★★★★

    The direction, lighting and editing is some of the best out there. Every frame oozes passion.