Sort by

Cat has logged 231 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
Vice

Vice

2018
×
★★★½
Edit this entry  
24
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★★★
Edit this entry  
24
Why Hide?

Why Hide?

2018
×
★½
Edit this entry  
24
All the Creatures Were Stirring

All the Creatures Were Stirring

2018
×
★★
Edit this entry  
21
Aquaman

Aquaman

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Bird Box

Bird Box

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
17
You Might Be the Killer

You Might Be the Killer

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Lizzie

Lizzie

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Snake Eyes

Snake Eyes

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
In Darkness

In Darkness

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Dumplin'

Dumplin'

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Chappaquiddick

Chappaquiddick

2017
×
★★★
Edit this entry  
07
The Possession of Hannah Grace

The Possession of Hannah Grace

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
05
The Sea of Trees

The Sea of Trees

2015
×
★★½
Edit this entry  
03
Ghostbusters

Ghostbusters

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Vanishing Waves

Vanishing Waves

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Incredibles 2

Incredibles 2

2018
×
★★★★
Edit this entry  
02
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
eXistenZ

eXistenZ

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Revenge

Revenge

2017
×
★★★½
Edit this entry  
25
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Sequence Break

Sequence Break

2017
×
★★★
Edit this entry  
20
The Interior

The Interior

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Copycat

Copycat

1995
×
★★★
Edit this entry  
19
Slender Man

Slender Man

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Upgrade

Upgrade

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Cam

Cam

2018
×
★★★★
Edit this entry  
16
Widows

Widows

2018
×
★★★
Edit this entry  
13
An Inconvenient Sequel: Truth to Power

An Inconvenient Sequel: Truth to Power

2017
×
Edit this entry  
12
Private Life

Private Life

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Curious Case of Benjamin Button

The Curious Case of Benjamin Button

2008
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Isle of Dogs

Isle of Dogs

2018
×
★★★★
Edit this entry  
09
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Jurassic World: Fallen Kingdom

Jurassic World: Fallen Kingdom

2018
×
★★½
Edit this entry  
08
The Game

The Game

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Solo: A Star Wars Story

Solo: A Star Wars Story

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Exists

Exists

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Circle

The Circle

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Annihilation

Annihilation

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
02
Creature

Creature

1985
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Passengers

Passengers

2016
×
★★★
Edit this entry  
01
The First Purge

The First Purge

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
The City of the Dead

The City of the Dead

1960
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
31
Trick 'r Treat

Trick 'r Treat

2007
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
31
Summer of 84

Summer of 84

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Hello Mary Lou: Prom Night II

Hello Mary Lou: Prom Night II

1987
×
★★
Edit this entry  
30
Hush

Hush

2016
×
★★★½
Edit this entry