Sort by

Cat has logged 64 entries for films during October 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The City of the Dead

The City of the Dead

1960
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
31
Trick 'r Treat

Trick 'r Treat

2007
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
31
Summer of 84

Summer of 84

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Hello Mary Lou: Prom Night II

Hello Mary Lou: Prom Night II

1987
×
★★
Edit this entry  
30
Hush

Hush

2016
×
★★★½
Edit this entry  
30
Mandy

Mandy

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
30
The Horror of Frankenstein

The Horror of Frankenstein

1970
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Lifeforce

Lifeforce

1985
×
★★★
Edit this entry  
29
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Ringu

Ringu

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Get Out

Get Out

2017
×
★★★½
Edit this entry  
28
Idle Hands

Idle Hands

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Grudge

The Grudge

2004
×
★★★
Edit this entry  
27
Ghost Stories

Ghost Stories

2017
×
★★★
Edit this entry  
27
Dead Shack

Dead Shack

2017
×
Read the review Edit this entry  
27
The Devil Rides Out

The Devil Rides Out

1968
×
★★½
Edit this entry  
26
Jack Goes Home

Jack Goes Home

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Fashionista

Fashionista

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Halloween

Halloween

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Dearest Sister

Dearest Sister

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
A Horrible Way to Die

A Horrible Way to Die

2010
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Insidious: The Last Key

Insidious: The Last Key

2018
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
23
The Lodgers

The Lodgers

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Hostile

Hostile

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Lord of Illusions

Lord of Illusions

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Shrew's Nest

Shrew's Nest

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Downrange

Downrange

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
A Page of Madness

A Page of Madness

1926
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
It

It

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Eye

The Eye

2002
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Night of the Comet

Night of the Comet

1984
×
★★
Edit this entry  
20
Bordello of Blood

Bordello of Blood

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Thoroughbreds

Thoroughbreds

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Apostle

Apostle

2018
×
★★★★
Edit this entry  
18
Black Sunday

Black Sunday

1960
×
★★★½
Edit this entry  
17
The Changeling

The Changeling

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Ghost

Ghost

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Exorcism of Emily Rose

The Exorcism of Emily Rose

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Open House

The Open House

2018
×
Edit this entry  
15
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
15
The Brood

The Brood

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Twilight

Twilight

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
It Comes at Night

It Comes at Night

2017
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
The Endless

The Endless

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Winchester

Winchester

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Shallows

The Shallows

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
T2 Trainspotting

T2 Trainspotting

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Digging Up the Marrow

Digging Up the Marrow

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Carnival of Souls

Carnival of Souls

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Charnel House

The Charnel House

2016
×
½
Read the review Edit this entry