Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
13
La grogne

La grogne

2021
×
Edit this entry  
13
Cyan Eyed

Cyan Eyed

2021
×
Edit this entry  
13
Encapsulated Feast

Encapsulated Feast

2021
×
Edit this entry  
13
The Shaman's Apprentice

The Shaman's Apprentice

2021
×
Edit this entry  
10
Inland Empire

Inland Empire

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The American Friend

The American Friend

1977
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Talk to Her

Talk to Her

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Breakfast Club

The Breakfast Club

1985
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Inès

Inès

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
05
Valhalla Rising

Valhalla Rising

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Alice in the Cities

Alice in the Cities

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Cries and Whispers

Cries and Whispers

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
La Notte

La Notte

1961
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Pompo the Cinéphile

Pompo the Cinéphile

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Flavor of Green Tea Over Rice

The Flavor of Green Tea Over Rice

1952
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Benny's Video

Benny's Video

1992
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Unbearable Weight of Massive Talent

The Unbearable Weight of Massive Talent

2022
×
Read the review Edit this entry  
24
Mon oncle Patof

Mon oncle Patof

2020
×
★★★
Edit this entry  
24
Tadpole and the Whale

Tadpole and the Whale

1988
×
Read the review Edit this entry  
23
La Guerre nuptiale

La Guerre nuptiale

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Miette

Miette

2021
×
Edit this entry  
22
Rosa

Rosa

2021
×
Edit this entry  
22
The Danger in Front

The Danger in Front

2020
×
Edit this entry  
22
Pharmakon

Pharmakon

2021
×
Edit this entry  
22
They Dance with Their Heads

They Dance with Their Heads

2021
×
Edit this entry  
22
On My Way

On My Way

2021
×
Edit this entry  
22
Big Brother

Big Brother

2021
×
Edit this entry  
22
No Title

No Title

2021
×
Edit this entry  
21
The Northman

The Northman

2022
×
Read the review Edit this entry  
21
Notorious

Notorious

1946
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Electra, My Love

Electra, My Love

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Le silence des fusils

Le silence des fusils

1996
×
Read the review Edit this entry  
18
The Barbarian Invasions

The Barbarian Invasions

2003
×
Read the review Edit this entry  
17
Leolo

Leolo

1992
×
Read the review Edit this entry  
16
The Decline of the American Empire

The Decline of the American Empire

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Eraserhead

Eraserhead

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Daisies

Daisies

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Red and the White

The Red and the White

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Round-Up

The Round-Up

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Exterminate All the Brutes

Exterminate All the Brutes

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Mauvais Sang

Mauvais Sang

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Shams

Shams

2020
×
Edit this entry  
06
Last Day of Sun

Last Day of Sun

2021
×
Edit this entry  
04
Antonio das Mortes

Antonio das Mortes

1969
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Entranced Earth

Entranced Earth

1967
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Casablanca Beats

Casablanca Beats

2021
×
Read the review Edit this entry  
03
Les Trois Lascars

Les Trois Lascars

2021
×
Edit this entry  
03
L'enfant de l'autre n'est pas ton esclave

L'enfant de l'autre n'est pas ton esclave

2021
×
Edit this entry