Sort by

Charles has logged 661 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Graduate

The Graduate

1967
×
Read the review Edit this entry  
31
Day of the Dead

Day of the Dead

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Battle of Algiers

The Battle of Algiers

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Death to 2020

Death to 2020

2020
×
Read the review Edit this entry  
30
This Is Spinal Tap

This Is Spinal Tap

1984
×
Read the review Edit this entry  
29
Coco

Coco

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Soul

Soul

2020
×
Read the review Edit this entry  
28
Love Exposure

Love Exposure

2008
×
Read the review Edit this entry  
28
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
Read the review Edit this entry  
28
The Big Sleep

The Big Sleep

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Guilty of Romance

Guilty of Romance

2011
×
Read the review Edit this entry  
27
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
Read the review Edit this entry  
27
Easy Rider

Easy Rider

1969
×
Read the review Edit this entry  
26
Merry Christmas, Mr. Lawrence

Merry Christmas, Mr. Lawrence

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Universal Clock: The Resistance of Peter Watkins

The Universal Clock: The Resistance of Peter Watkins

2001
×
Edit this entry  
25
Ashes of Time

Ashes of Time

1994
×
Read the review Edit this entry  
25
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Gentlemen Prefer Blondes

Gentlemen Prefer Blondes

1953
×
Read the review Edit this entry  
24
La Commune (Paris, 1871)

La Commune (Paris, 1871)

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
They Live by Night

They Live by Night

1948
×
Read the review Edit this entry  
23
The One-Armed Swordsman

The One-Armed Swordsman

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
Read the review Edit this entry  
23
Wild at Heart

Wild at Heart

1990
×
Read the review Edit this entry  
22
Meet Me in St. Louis

Meet Me in St. Louis

1944
×
Read the review Edit this entry  
22
Make Way for Tomorrow

Make Way for Tomorrow

1937
×
Read the review Edit this entry  
21
Assa

Assa

1987
×
Read the review Edit this entry  
21
Black Friday

Black Friday

2004
×
Read the review Edit this entry  
20
The Kid Brother

The Kid Brother

1927
×
Read the review Edit this entry  
19
The Apartment

The Apartment

1960
×
Read the review Edit this entry  
19
Crouching Tiger, Hidden Dragon

Crouching Tiger, Hidden Dragon

2000
×
Read the review Edit this entry  
19
A Matter of Life and Death

A Matter of Life and Death

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Diamonds of the Night

Diamonds of the Night

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
I Am a Fugitive from a Chain Gang

I Am a Fugitive from a Chain Gang

1932
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
No C4 for Daniel Daniel

No C4 for Daniel Daniel

1987
×
Read the review Edit this entry  
10
Yoyo

Yoyo

1965
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Strangers on a Train

Strangers on a Train

1951
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Salt for Svanetia

Salt for Svanetia

1930
×
Read the review Edit this entry  
08
White Heat

White Heat

1949
×
Read the review Edit this entry  
07
Heartbeats

Heartbeats

2010
×
Read the review Edit this entry  
06
Castle in the Sky

Castle in the Sky

1986
×
Read the review Edit this entry  
05
Crippled Avengers

Crippled Avengers

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Cold War

Cold War

2018
×
Read the review Edit this entry  
04
The Smiling Lieutenant

The Smiling Lieutenant

1931
×
Read the review Edit this entry  
03
Port of Shadows

Port of Shadows

1938
×
Read the review Edit this entry  
02
The Phantom Carriage

The Phantom Carriage

1921
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Protector

The Protector

2005
×
Read the review Edit this entry  
01
The Magnificent Ambersons

The Magnificent Ambersons

1942
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Trouble in Paradise

Trouble in Paradise

1932
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
An American in Paris

An American in Paris

1951
×
Read the review Edit this entry  
30
The River

The River

1997
×
Read the review Edit this entry