Charles has logged 435 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Blood Simple

Blood Simple

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Merry Widow

The Merry Widow

1934
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
May God Bless America

May God Bless America

2006
×
Read the review Edit this entry  
29
Le nèg'

Le nèg'

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Petit Pow Pow Noël

Petit Pow Pow Noël

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Children of Paradise

Children of Paradise

1945
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Witness for the Prosecution

Witness for the Prosecution

1957
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
Read the review Edit this entry  
26
The Polar Express

The Polar Express

2004
×
Read the review Edit this entry  
25
All That Heaven Allows

All That Heaven Allows

1955
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Summit of the Gods

The Summit of the Gods

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Benedetta

Benedetta

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Scanners

Scanners

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Prayer for a Lost Mitten

Prayer for a Lost Mitten

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
L'Argent

L'Argent

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Salò, or the 120 Days of Sodom

Salò, or the 120 Days of Sodom

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Shrek 2

Shrek 2

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Le Franc

Le Franc

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Lamb

Lamb

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
L'Inhumaine

L'Inhumaine

1924
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Belladonna of Sadness

Belladonna of Sadness

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Ley Lines

Ley Lines

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Rainy Dog

Rainy Dog

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Shinjuku Triad Society

Shinjuku Triad Society

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Face/Off

Face/Off

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Yes Sir! Madame...

Yes Sir! Madame...

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
France

France

2021
×
Read the review Edit this entry  
21
The Man Who Lies

The Man Who Lies

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Ascension

Ascension

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Way of the Dragon

The Way of the Dragon

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
One of Ours

One of Ours

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Hill

The Hill

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Listen to the Beat of Our Images

Listen to the Beat of Our Images

2021
×
Edit this entry  
14
Some Kind of Intimacy

Some Kind of Intimacy

2021
×
Edit this entry  
14
Abyssal

Abyssal

2021
×
Edit this entry  
14
If You See Her, Say Hello

If You See Her, Say Hello

2021
×
Edit this entry  
14
Galb'Echaouf

Galb'Echaouf

2021
×
Edit this entry  
13
By the Throat

By the Throat

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
A Lynx in the Town

A Lynx in the Town

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Oh corbeau! Oh corbeau!

Oh corbeau! Oh corbeau!

2019
×
★★★
Edit this entry  
13
Faire le pont

Faire le pont

2020
×
Edit this entry  
13
Boriya

Boriya

2019
×
Edit this entry  
13
Bonjour Monsieur

Bonjour Monsieur

2020
×
★★★
Edit this entry  
12
Black Box

Black Box

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Une révision

Une révision

2021
×
Read the review Edit this entry  
12
The Twentieth Century

The Twentieth Century

2019
×
Read prior review Edit this entry  
11
Jigoku

Jigoku

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Bridges-Go-Round

Bridges-Go-Round

1958
×
Edit this entry