Sort by

luke has logged 38 entries for films during August 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Unbreakable

Unbreakable

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
London Boulevard

London Boulevard

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
About Time

About Time

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Accountant

The Accountant

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Seven Psychopaths

Seven Psychopaths

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Beautiful Creatures

Beautiful Creatures

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Guardians of the Galaxy Vol. 2

Guardians of the Galaxy Vol. 2

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
26
Alien: Covenant

Alien: Covenant

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Fantastic Beasts and Where to Find Them

Fantastic Beasts and Where to Find Them

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
We Need to Talk About Kevin

We Need to Talk About Kevin

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
13
X-Men: Days of Future Past

X-Men: Days of Future Past

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Batman v Superman: Dawn of Justice

Batman v Superman: Dawn of Justice

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Suicide Squad

Suicide Squad

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Summer of Sangaile

The Summer of Sangaile

2015
×
Edit this entry  
09
Winter's Tale

Winter's Tale

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
09
Forces of Nature

Forces of Nature

1999
×
★★½
Edit this entry  
09
The Theory of Everything

The Theory of Everything

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Gifted

Gifted

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Life

Life

2017
×
★★½
Edit this entry  
06
The Lego Batman Movie

The Lego Batman Movie

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Boss Baby

The Boss Baby

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
X-Men: First Class

X-Men: First Class

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Justice League: The Flashpoint Paradox

Justice League: The Flashpoint Paradox

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Son of Batman

Son of Batman

2014
×
Read the review Edit this entry  
04
Batman: Under the Red Hood

Batman: Under the Red Hood

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Lobster

The Lobster

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Trance

Trance

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Raw

Raw

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
10 Cloverfield Lane

10 Cloverfield Lane

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Ice Age

Ice Age

2002
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Split

Split

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Girl, Interrupted

Girl, Interrupted

1999
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Intermission

Intermission

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry