Sort by

chuddchutney has logged 142 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Hate U Give

The Hate U Give

2018
×
★★★
Edit this entry  
31
Isle of Dogs

Isle of Dogs

2018
×
★★★★
Edit this entry  
25
Happy as Lazzaro

Happy as Lazzaro

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Love, Simon

Love, Simon

2018
×
★★★½
Edit this entry  
25
On My Skin

On My Skin

2018
×
★★★½
Edit this entry  
25
When We First Met

When We First Met

2018
×
★★★½
Edit this entry  
23
Andhadhun

Andhadhun

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Minding the Gap

Minding the Gap

2018
×
★★★★
Edit this entry  
16
Bumblebee

Bumblebee

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Shoplifters

Shoplifters

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Blindspotting

Blindspotting

2018
×
★★★★
Edit this entry  
15
Roma

Roma

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★
Edit this entry  
13
Eighth Grade

Eighth Grade

2018
×
★★★½
Edit this entry  
13
Aquaman

Aquaman

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Cold War

Cold War

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Mortal Engines

Mortal Engines

2018
×
★★★½
Edit this entry  
05
Widows

Widows

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Love for Sale

Love for Sale

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
One Cut of the Dead

One Cut of the Dead

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Ralph Breaks the Internet

Ralph Breaks the Internet

2018
×
★★★★
Edit this entry  
23
Cam

Cam

2018
×
★★★★
Edit this entry  
20
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★★★
Edit this entry  
20
Overlord

Overlord

2018
×
★★★★
Edit this entry  
20
The Other Side of the Wind

The Other Side of the Wind

2018
×
★★★½
Edit this entry  
09
A Simple Favor

A Simple Favor

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Bohemian Rhapsody

Bohemian Rhapsody

2018
×
★★★★
Edit this entry  
27
Shirkers

Shirkers

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Bad Times at the El Royale

Bad Times at the El Royale

2018
×
★★★½
Edit this entry  
27
Illang: The Wolf Brigade

Illang: The Wolf Brigade

2018
×
★★★
Edit this entry  
20
The Night Comes for Us

The Night Comes for Us

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Halloween

Halloween

2018
×
★★★★
Edit this entry  
16
22 July

22 July

2018
×
★★★½
Edit this entry  
16
Apostle

Apostle

2018
×
★★★½
Edit this entry  
16
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
First Man

First Man

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Venom

Venom

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Aruna & Her Palate

Aruna & Her Palate

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Crazy Rich Asians

Crazy Rich Asians

2018
×
★★★★
Edit this entry  
21
Mandy

Mandy

2018
×
★★★½
Edit this entry  
17
What's Up with Cinta 2

What's Up with Cinta 2

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Predator

The Predator

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
In the Fade

In the Fade

2017
×
★★★★
Edit this entry  
11
Our Lovers

Our Lovers

2016
×
★★★½
Edit this entry  
11
Paterson

Paterson

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Ghost Stories

Ghost Stories

2017
×
★★★½
Edit this entry  
05
Burning

Burning

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Searching

Searching

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★
Edit this entry