• Talk Radio

    Talk Radio

    ★★★★

    As acidic a viewing as I needed.

  • The Color of Money

    The Color of Money

    ★★★

    Newman’s Own DRIP

  • The Gunfighter

    The Gunfighter

    ★★★★½

    Not as existential or sad as but right in line with my favorite film, The Assassination of Jesse James; ruminating on the hero worship and downfall of an aging gunslinger whose fame catches up to him.

  • The Tax Collector

    The Tax Collector

    Shia rules but this is dogshit

  • Da 5 Bloods

    Da 5 Bloods

    ★★★½

    Delroy Lindo.... thank you.

  • Phantom Thread

    Phantom Thread

    ★★★★½

    I’m flat on my back, helpless, tender, open, with only this film to help.

  • The Hateful Eight

    The Hateful Eight

    ★★½

    Still my least favorite Tarantino by a long shot, but as a big fan of Justified and The Shield, I do love seeing Walton Goggins get to run wild on a grand stage.

  • Bad Day at Black Rock

    Bad Day at Black Rock

    ★★★½

    Bare bones plotting almost too a fault, but a one armed Spencer Tracy facing down a Robert Ryan, Ernest Borgnine, and Lee Marvin legion of doom and throwing Molotov cocktails is pretty much all you can ask for.

  • The Sniper

    The Sniper

    ★★★★½

    “I wouldn’t wanna be in your shoes.”
    “They’d hurt your feet, anyway.”

    Richard Kiley’s Dr. James Kent, a supporting character psychiatrist who works with the police department, serves as the films moral compass, delivering an ideology that makes this a stunning indictment of the state of incarceration, institutionalization, and rehabilitation, making this 1952 noir as relevant today as it ever was considering the steady rise of mass violence and incel violence in the United States.

    Starting from the perspective of…

  • California Split

    California Split

    ★★★★

    If there’s three things I love in films it’s gambling, shit talking, and Elliott Gould - and this has all three! George Segal really lights up the screen with a layered performance. Great hang out loser movie.

  • Hard Luck

    Hard Luck

    A couple good gags, especially the ending, and the premise alone of multiple failed suicide attempts is good but I don’t have much else to say about it. Not sure silent films are for me, but that’s a larger conversation.

  • Rebels of the Neon God

    Rebels of the Neon God

    ★★★★

    I torrented this probably a decade ago and I’m glad I never actually watched it until now, because it is absolutely gorgeous on the criterion channel. A mesmerizing slice of life drama that somehow feels like some stripped down, live action Akira, without all the wild shit, in all it’s neon arcades and wet streets, television screens and motorcycles, young angst and ennui.