chunk01 has logged 68 entries for films during April 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Five Graves to Cairo

Five Graves to Cairo

1943
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
What's a Nice Girl Like You Doing in a Place Like This?

What's a Nice Girl Like You Doing in a Place Like This?

1963
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
It's Not Just You, Murray!

It's Not Just You, Murray!

1964
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Big Shave

The Big Shave

1967
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
American Boy: A Profile of Steven Prince

American Boy: A Profile of Steven Prince

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Italianamerican

Italianamerican

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Hurricane Heist

The Hurricane Heist

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Fallen

Fallen

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Death Wish

Death Wish

1974
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Act of Valor

Act of Valor

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
A Foreign Affair

A Foreign Affair

1948
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Lockout

Lockout

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Legends of the Fall

Legends of the Fall

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Deep Blue Sea

Deep Blue Sea

1999
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Greatest Showman

The Greatest Showman

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Prospect

Prospect

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Justice League: The Flashpoint Paradox

Justice League: The Flashpoint Paradox

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Trading Places

Trading Places

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Killer Klowns from Outer Space

Killer Klowns from Outer Space

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Olympus Has Fallen

Olympus Has Fallen

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Maborosi

Maborosi

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
High Noon

High Noon

1952
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Adjustment Bureau

The Adjustment Bureau

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Branded to Kill

Branded to Kill

1967
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Wrong Man

The Wrong Man

1956
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Toy Story 2

Toy Story 2

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
I Confess

I Confess

1953
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Enter the Dragon

Enter the Dragon

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Godzilla

Godzilla

1998
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Edge of Darkness

Edge of Darkness

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Porco Rosso

Porco Rosso

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Host

The Host

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Fantasia

Fantasia

1940
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Thor

Thor

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The New World

The New World

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Maroc 7

Maroc 7

1967
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Eyes of Laura Mars

Eyes of Laura Mars

1978
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Green Room

Green Room

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Predator

Predator

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Hancock

Hancock

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
X-Men: First Class

X-Men: First Class

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Rock of Ages

Rock of Ages

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Live and Let Die

Live and Let Die

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Gangster Squad

Gangster Squad

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Green Zone

Green Zone

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Requiem for a Dream

Requiem for a Dream

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Captain America: The First Avenger

Captain America: The First Avenger

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry