• Dune

  • Burrow

    ★★★½

  • Soul

    ★★★★

  • World of Tomorrow Episode Three: The Absent Destinations of David Prime

    ★★★★

  • Another Round

    ★★★★½

  • Pretend That You Love Me

    ★★★★½

  • Rhubarb

  • Forget About Everything for Awhile

  • Palm Springs

    ★★★★

  • Star Wars Collection

  • Little Women

    ★★★★★

  • Drive

  • The Fall

  • Joker

    ★★★

  • Uncut Gems

    ★★★★½

  • Marriage Story

    ★★★★½

  • Voicemails From Strangers

    ★★★½

  • Full Force

    ★★★½

  • Invader ZIM: Enter the Florpus

    ★★★½

  • Midsommar

    ★★★½

  • Toy Story 4

    ★★★

  • Black Mirror: Rachel, Jack and Ashley Too

  • Black Mirror: Smithereens

    ★★★½

  • Black Mirror: Striking Vipers

    ★★★

  • Parasite

    ★★★★★

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★½

  • Portrait of a Lady on Fire

    ★★★★½

  • The Lighthouse

    ★★★½

  • Us

    ★★★

  • Booksmart

  • The Beach Bum

    ★★★★

  • Stop/Eject/Rewind

    ★½

  • Fork in the Road

  • The Last Black Man in San Francisco

    ★★★½

  • The Farewell

    ★★★★

  • Apollo 11

  • Patricia

  • Kitbull

    ★★★★

  • Smash and Grab

    ★★★

  • Fyre

    ★★★

  • Black Mirror: Bandersnatch

    ★★

  • Lover

    ★★

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

    ★★★★★

  • Swiped

    ½

  • Ralph Breaks the Internet

  • Bohemian Rhapsody

    ★½

  • Pine

  • If Beale Street Could Talk

    ★★★★

  • Widows

    ★★★

  • The Favourite

    ★★★★

  • The Ballad of Buster Scruggs

    ★★½

  • First Man

    ★★★½

  • Roma

    ★★★★½

  • To All the Boys I've Loved Before

    ★★

  • Dog Days

  • Leading Lady Parts

  • Cam

    ★★

  • Tau

  • Purl

    ★★½

  • Incredibles 2

    ★★★½

  • Burning

    ★★★★

  • Under the Silver Lake

    ★★★

  • BlacKkKlansman

    ★★★

  • Climax

    ★★★★

  • Shoplifters

    ★★★★½

  • Cold War

    ★★★

  • Behind the Curve

    ★★½

  • Avengers: Infinity War

    ★★★

  • Planetary Nebula

  • Bao

    ★★★★

  • For the Hungry Boy

  • James Acaster: Repertoire