Sort by

chugether chugether has logged 30 entries for films during July 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
It's Impossible to Learn to Plow by Reading Books

It's Impossible to Learn to Plow by Reading Books

1988
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
The Boxer

The Boxer

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Side-B

Side-B

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Last Letter From Your Lover

The Last Letter From Your Lover

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Happiest Day in the Life of Olli Mäki

The Happiest Day in the Life of Olli Mäki

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Lovesong

Lovesong

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
For Ellen

For Ellen

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Hearts of Darkness: A Filmmaker's Apocalypse

Hearts of Darkness: A Filmmaker's Apocalypse

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Spark and Light

Spark and Light

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Treeless Mountain

Treeless Mountain

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
In Between Days

In Between Days

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
McCartney 3, 2, 1

McCartney 3, 2, 1

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Shoplifters of the World

Shoplifters of the World

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Titane

Titane

2021
×
Read the review Edit this entry  
17
Reds

Reds

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Woodsman

The Woodsman

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Trials of Henry Kissinger

The Trials of Henry Kissinger

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Around the Sun

Around the Sun

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Phony

Phony

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
How to Become Myself

How to Become Myself

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Caprice

Caprice

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Beast Beast

Beast Beast

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Chicks

Chicks

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Radiance

Radiance

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Rothko: Pictures Must Be Miraculous

Rothko: Pictures Must Be Miraculous

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Giants Being Lonely

Giants Being Lonely

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Fitzgerald Family Christmas

The Fitzgerald Family Christmas

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Groomsmen

The Groomsmen

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
She's the One

She's the One

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Brothers McMullen

The Brothers McMullen

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry