Sort by

em has logged 168 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
22
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
My Days of Mercy

My Days of Mercy

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Before Midnight

Before Midnight

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Jumanji: Welcome to the Jungle

Jumanji: Welcome to the Jungle

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Last Christmas

Last Christmas

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
mid90s

mid90s

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
The Peanut Butter Falcon

The Peanut Butter Falcon

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Wanted

Wanted

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Rough Night

Rough Night

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Her Smell

Her Smell

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Columbus

Columbus

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Thoroughbreds

Thoroughbreds

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Enchanted

Enchanted

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
My Days of Mercy

My Days of Mercy

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
A Ghost Story

A Ghost Story

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Vita & Virginia

Vita & Virginia

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Ingrid Goes West

Ingrid Goes West

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Honeymoon

Honeymoon

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
American Son

American Son

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Wounds

Wounds

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
31
Scream 3

Scream 3

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Scream 2

Scream 2

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Scream

Scream

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Strangers

The Strangers

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Sleepover

Sleepover

2004
×
Read the review Edit this entry  
13
Trick 'r Treat

Trick 'r Treat

2007
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Ouija

Ouija

2014
×
Edit this entry  
12
Joker

Joker

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Halloween

Halloween

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Ritual

The Ritual

2017
×
Read the review Edit this entry  
08
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Spider-Man: Far from Home

Spider-Man: Far from Home

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Lights Out

Lights Out

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Christopher Robin

Christopher Robin

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
In Bruges

In Bruges

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Superbad

Superbad

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Princess Cyd

Princess Cyd

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Toy Story 4

Toy Story 4

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
It Chapter Two

It Chapter Two

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Good Time

Good Time

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Lion

Lion

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry