Sort by

ciaran_vallely has logged 302 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Lonesome Dove

Lonesome Dove

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Sweet Bird of Youth

Sweet Bird of Youth

1962
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
In Cold Blood

In Cold Blood

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
CODA

CODA

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Anderson Tapes

The Anderson Tapes

1971
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Come Back to the 5 & Dime, Jimmy Dean, Jimmy Dean

Come Back to the 5 & Dime, Jimmy Dean, Jimmy Dean

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Raven

The Raven

1935
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Mummy

The Mummy

1932
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
How It Ends

How It Ends

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Eyes of Tammy Faye

The Eyes of Tammy Faye

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Harder They Fall

The Harder They Fall

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
South Park: Post COVID: The Return of COVID

South Park: Post COVID: The Return of COVID

2021
×
★★★
Edit this entry  
19
The Matrix Revolutions

The Matrix Revolutions

2003
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Spencer

Spencer

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Like Crazy

Like Crazy

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Wolf Man

The Wolf Man

1941
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Nitram

Nitram

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
When a Man Loves a Woman

When a Man Loves a Woman

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Silent Night

Silent Night

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Zola

Zola

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Belfast

Belfast

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
10
The Beatles: Get Back

The Beatles: Get Back

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Sunrise: A Song of Two Humans

Sunrise: A Song of Two Humans

1927
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Niagara

Niagara

1953
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Lifeboat

Lifeboat

1944
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Rome, Open City

Rome, Open City

1945
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Sabotage

Sabotage

1936
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Lodger: A Story of the London Fog

The Lodger: A Story of the London Fog

1927
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
South Park: Post COVID

South Park: Post COVID

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Bullet to the Heart

Bullet to the Heart

2017
×
Edit this entry  
03
Top of the Lake

Top of the Lake

2013
×
★★★½
Edit this entry  
01
Nightmare Alley

Nightmare Alley

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Rolling Thunder

Rolling Thunder

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Bride of Frankenstein

The Bride of Frankenstein

1935
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Beta Test

The Beta Test

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
King Richard

King Richard

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Invisible Man

The Invisible Man

1933
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Night and the City

Night and the City

1950
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Frankenstein

Frankenstein

1931
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Pickup on South Street

Pickup on South Street

1953
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Scream 4

Scream 4

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Scream 3

Scream 3

2000
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Scream 2

Scream 2

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry