• It's a Sin

    It's a Sin

    ★★★★★

    Russell T. Davis has been my favourite writer for a long time, and everything about It’s a Sin just cements it for me. 

    I wasn’t alive during the worst of the HIV/AIDS epidemic, and though it still affects many people, there is treatment and help for those who suffer from the illness. It’s truly terrifying to imagine a world where HIV was a death sentence, and truly heart breaking to see people suffer and die just for being themselves. 
    There…

  • Child's Play

    Child's Play

    ★★★★

    I really enjoyed this, I thought it balanced comedy, gore and some genuinely chilling moments really well. My only big issue is, why does everything have to be Stranger Things-ish these days?

  • Instant Family

    Instant Family

    ★★★½

    By complete coincidence this is the third film in a row I have seen with "Family" in the title

  • Fighting with My Family

    Fighting with My Family

    ★★★★½

    Mainly watched this to see Nick Frost with a mohawk and full beard, but was very pleasantly surprised with the film. Only really drops a point because at a couple of bits it kind of felt like a WWE commercial.

    The film was heartfelt, all the performances were great and I got to look at Nick Frost for a bit. What more can I ask for?

  • Frozen II

    Frozen II

    ★★★★★

    Wasn't expecting to like this so much, but it really was great. It was weirder than the first film in all the best ways, it had a cool mythology behind it which I wish was explored a little more but all the other parts make up for it. I love the music, I really love the voice calling out to Elsa and how it integrates into the music throughout the film.

    The character arcs in the film are great and…

  • Scooby-Doo 2: Monsters Unleashed

    Scooby-Doo 2: Monsters Unleashed

    ★★★½

    If you watched this and weren't entertained, yes you were, you fucking liar.

  • Harry Potter and the Philosopher's Stone

    Harry Potter and the Philosopher's Stone

    ★★★★

    In the space of a few days I have read Harry Potter and the Philosophers Stone, the book, watched Harry Potter and the Philosophers Stone, the film and played Harry Potter and the Philosophers Stone the PlayStation One game. I do not know where this fixation came from, but I had a great time with all three.
    I was curious to see how big a role nostalgia played in my enjoyment of these, but Harry Potter is so ingrained in…

  • The Lion King

    The Lion King

    ★★

    To start off with the positives, the film was very impressive on a technical side of things and looked fantastic. The story is just the same as the original which is good and makes the film more watcgable. Some of the voice cast was better than the original (Donald Glover, Billy Eichner) but some of it was worse (John Oliver and Beyonce- sorry internet). Mostly it was just as good though. The songs were okay too.

    Unfortunately all of this…

  • Johnny English Strikes Again

    Johnny English Strikes Again

    ★★★½

    This would probably only be 3 stars, but I gave it an extra half bacause of the VR scene

  • Spider-Man: Far From Home

    Spider-Man: Far From Home

    ★★★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    I went into this film expecting to be a bit dissapointed after seeing some people's reviews but I came out loving it! Definitely one of the best stand alone MCU films and the best Spidey film since Spider-Man 2!

    The story is a bit more grounded than what we saw in Infinity War, but we really get to see Tom Holland step up his role as Spider-Man here. The rest of the cast are all brilliant too, and Jake Gyllenhaal…

  • Wish Upon

    Wish Upon

    This is hard to review because while it was god awful, it was such a joy to watch.

    This movie is an odd fever dream, from the strange hoarder dad who always seems to be near rubbish tips that are right across the street from where his daughter hangs out where he collects garbage and embarrasses her, to the bizzare dialogue- "You dig multiverse"- a line so good they used it twice.

    The premise could maybe lead to a better…

  • Shazam!

    Shazam!

    ★★★★★

    So I genuinely don't really have any complaints about this film, it was a perfect family action film, it has something for everyone. It was funny and sweet in all the right places, the action scenes were pretty great too, and the characters were all so enjoyable and fun to watch.
    I liked that it took a more grounded approach to the superhero film, it was nice to see Shazam out in public interacting with people in our real world,…