Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
10
A Cinderella Story

A Cinderella Story

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Thor: Love and Thunder

Thor: Love and Thunder

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
How to Lose a Guy in 10 Days

How to Lose a Guy in 10 Days

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Doctor Strange in the Multiverse of Madness

Doctor Strange in the Multiverse of Madness

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Superbad

Superbad

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Royal Treatment

The Royal Treatment

2022
×
★½
Read the review Edit this entry  
17
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Encanto

Encanto

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Witch: Part 1. The Subversion

The Witch: Part 1. The Subversion

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
07
Tangled

Tangled

2010
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Normal People

Normal People

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Divergent

Divergent

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Harry Potter and the Half-Blood Prince

Harry Potter and the Half-Blood Prince

2009
×
★★★★
Edit this entry  
17
Harry Potter and the Order of the Phoenix

Harry Potter and the Order of the Phoenix

2007
×
★★★★
Edit this entry  
17
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

2010
×
★★★
Edit this entry  
17
Harry Potter and the Goblet of Fire

Harry Potter and the Goblet of Fire

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

2011
×
★★★★
Edit this entry  
17
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★★
Edit this entry  
17
Harry Potter and the Chamber of Secrets

Harry Potter and the Chamber of Secrets

2002
×
★★★★
Edit this entry  
17
The Proposal

The Proposal

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Cherry

Cherry

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Moxie

Moxie

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Jennifer's Body

Jennifer's Body

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Legally Blonde

Legally Blonde

2001
×
★★★★
Edit this entry  
23
Twilight

Twilight

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Ratatouille

Ratatouille

2007
×
★★★★★
Edit this entry  
23
I Care a Lot

I Care a Lot

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Game Night

Game Night

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★
Edit this entry  
16
Bridget Jones's Diary

Bridget Jones's Diary

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Love, Rosie

Love, Rosie

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
To All the Boys: Always and Forever

To All the Boys: Always and Forever

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Fallen Angels

Fallen Angels

1995
×
★★★★★
Edit this entry  
09
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
07
Paddington

Paddington

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
07
Malcolm & Marie

Malcolm & Marie

2021
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
02
Miraculous World: New York, United HeroeZ

Miraculous World: New York, United HeroeZ

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Shawshank Redemption

The Shawshank Redemption

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
American Beauty

American Beauty

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Crazy Rich Asians

Crazy Rich Asians

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Euphoria: F*ck Anyone Who’s Not a Sea Blob

Euphoria: F*ck Anyone Who’s Not a Sea Blob

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Mommy

Mommy

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
★★★½
Edit this entry