Sort by

chloe has logged 290 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Red Riding: The Year of Our Lord 1974

Red Riding: The Year of Our Lord 1974

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Cemetery Junction

Cemetery Junction

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Let It Snow

Let It Snow

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Hawkeye

Hawkeye

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
After We Fell

After We Fell

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
21
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Elf

Elf

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Lion King

The Lion King

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Good Will Hunting

Good Will Hunting

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Hawkeye

Hawkeye

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
What's Your Number?

What's Your Number?

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Hating Game

The Hating Game

2021
×
★★★
Edit this entry  
12
Rita, Sue and Bob Too

Rita, Sue and Bob Too

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Wind That Shakes the Barley

The Wind That Shakes the Barley

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Oppenheimer

Oppenheimer

2023
×
Read the review Edit this entry  
09
For You

For You

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Stand Up!

Stand Up!

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Water

The Water

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
The Caretaker

The Caretaker

1997
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Tart

Tart

2001
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Saint Maud

Saint Maud

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Hawkeye

Hawkeye

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Chaos Walking

Chaos Walking

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
We Have Always Lived in the Castle

We Have Always Lived in the Castle

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Isle of Dogs

Isle of Dogs

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Silent Night

Silent Night

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Spencer

Spencer

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Grucifixion

The Grucifixion

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Natural Born Killers

Natural Born Killers

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Hawkeye

Hawkeye

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Riot Club

The Riot Club

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Spider-Man: Far from Home

Spider-Man: Far from Home

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
After Hours

After Hours

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Not Another Teen Movie

Not Another Teen Movie

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
This Beautiful Fantastic

This Beautiful Fantastic

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Pacifier

The Pacifier

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Avatar

Avatar

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Electrical Life of Louis Wain

The Electrical Life of Louis Wain

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Secret Life of Walter Mitty

The Secret Life of Walter Mitty

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry