Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
03
The Pink Floyd and Syd Barrett Story

The Pink Floyd and Syd Barrett Story

2003
×
★★★★
Edit this entry  
23
Autumn in New York

Autumn in New York

2000
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Blue Collar

Blue Collar

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Exorcist

The Exorcist

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Quo vadis, Aida?

Quo vadis, Aida?

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
White Chicks

White Chicks

2004
×
Read the review Edit this entry  
09
The Tale

The Tale

2018
×
★★★★
Edit this entry  
28
In Bruges

In Bruges

2008
×
★★★★
Edit this entry  
22
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Keep Sweet: Pray and Obey

Keep Sweet: Pray and Obey

2022
×
★★★★
Edit this entry  
19
Madagascar

Madagascar

2005
×
Read the review Edit this entry  
14
Reservoir Dogs

Reservoir Dogs

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Ohnsorg Theater - Honig im Kopf

Ohnsorg Theater - Honig im Kopf

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Twin Peaks

Twin Peaks

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Twin Peaks: The Return

Twin Peaks: The Return

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Blue Valentine

Blue Valentine

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Echo And The Bunnymen: Live in Liverpool

Echo And The Bunnymen: Live in Liverpool

2002
×
Edit this entry  
03
Saw VI

Saw VI

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Nosferatu the Vampyre

Nosferatu the Vampyre

1979
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Batman

The Batman

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Jimmy Savile: A British Horror Story

Jimmy Savile: A British Horror Story

2022
×
★★★½
Edit this entry  
03
Reservoir Dogs

Reservoir Dogs

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Notting Hill

Notting Hill

1999
×
★★★
Edit this entry  
26
The Hand of God

The Hand of God

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Windfall

Windfall

2022
×
★★½
Edit this entry  
26
John Wick: Chapter 3 - Parabellum

John Wick: Chapter 3 - Parabellum

2019
×
★★★
Edit this entry  
14
The Tourist

The Tourist

2010
×
★★
Edit this entry  
14
Kill Bill: Vol. 2

Kill Bill: Vol. 2

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Twin Peaks

Twin Peaks

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Love & Other Drugs

Love & Other Drugs

2010
×
★★★
Edit this entry  
24
Me Before You

Me Before You

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Ted

Ted

2012
×
★★
Edit this entry  
22
Fifty Shades of Grey

Fifty Shades of Grey

2015
×
Read the review Edit this entry  
20
Black Mirror: Smithereens

Black Mirror: Smithereens

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Black Mirror: Black Museum

Black Mirror: Black Museum

2017
×
★★★★
Edit this entry  
19
Black Mirror: San Junipero

Black Mirror: San Junipero

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Black Mirror: Shut Up and Dance

Black Mirror: Shut Up and Dance

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Saw V

Saw V

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Euphoria: Trouble Don't Last Always

Euphoria: Trouble Don't Last Always

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
By the Sea

By the Sea

2015
×
★★★
Edit this entry  
07
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
01
Toma

Toma

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
01
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
★★★
Edit this entry  
01
Grace of Monaco

Grace of Monaco

2014
×
★★½
Edit this entry