Cine_Addict has logged 151 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
18
The 10th Victim

The 10th Victim

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Lake Mungo

Lake Mungo

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Blood Rage

Blood Rage

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
A Ghost Waits

A Ghost Waits

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Hourglass Sanatorium

The Hourglass Sanatorium

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Aniara

Aniara

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Dave Made a Maze

Dave Made a Maze

2017
×
★★½
Edit this entry  
12
Radio On

Radio On

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Slugs

Slugs

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
When a Stranger Calls

When a Stranger Calls

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Gamera: Guardian of the Universe

Gamera: Guardian of the Universe

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
House II: The Second Story

House II: The Second Story

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
That Cold Day in the Park

That Cold Day in the Park

1969
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
House

House

1977
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Slaughter High

Slaughter High

1986
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Pauline at the Beach

Pauline at the Beach

1983
×
★★★
Edit this entry  
28
Contamination

Contamination

1980
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Ringu

Ringu

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Spiral

Spiral

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
All These Sleepless Nights

All These Sleepless Nights

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Army of the Dead

Army of the Dead

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Edge of the Axe

Edge of the Axe

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Pieces

Pieces

1982
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Love, Death & Robots: Pop Squad

Love, Death & Robots: Pop Squad

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Love, Death & Robots: Ice

Love, Death & Robots: Ice

2021
×
★★½
Edit this entry  
15
Love, Death & Robots: Automated Customer Service

Love, Death & Robots: Automated Customer Service

2021
×
★★½
Edit this entry  
14
Phantasm

Phantasm

1979
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Ringu 2

Ringu 2

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Gamera, the Giant Monster

Gamera, the Giant Monster

1965
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
House

House

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Quiet Earth

The Quiet Earth

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
[REC]

[REC]

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Sputnik

Sputnik

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Anaconda

Anaconda

1997
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Hole in the Ground

The Hole in the Ground

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Fourth Kind

The Fourth Kind

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Peninsula

Peninsula

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Two Distant Strangers

Two Distant Strangers

2020
×
★★½
Edit this entry  
26
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Taste of Cherry

Taste of Cherry

1997
×
★★★★
Edit this entry  
18
La Haine

La Haine

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Carts of Darkness

Carts of Darkness

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Paint Drying

Paint Drying

2016
×
Read the review Edit this entry  
10
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★
Edit this entry  
10
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry