Cineaficionado has logged 217 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Shadow

Shadow

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
A Rainy Day in New York

A Rainy Day in New York

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
In Fabric

In Fabric

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Souvenir

The Souvenir

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
High Flying Bird

High Flying Bird

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Wedding Guest

The Wedding Guest

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Dead Don't Die

The Dead Don't Die

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Rosie

Rosie

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Where'd You Go, Bernadette

Where'd You Go, Bernadette

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Swinging Safari

Swinging Safari

2018
×
Read the review Edit this entry  
14
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Quietude

The Quietude

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Yesterday

Yesterday

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Grass

Grass

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Nightingale

The Nightingale

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Yuli

Yuli

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Outlaws

The Outlaws

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Last Black Man in San Francisco

The Last Black Man in San Francisco

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Leto

Leto

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Toy Story 4

Toy Story 4

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Capernaum

Capernaum

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Aladdin

Aladdin

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
18
Little Woods

Little Woods

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Modern Times

Modern Times

1936
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
They Shoot Horses, Don't They?

They Shoot Horses, Don't They?

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Laundromat

The Laundromat

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Illang: The Wolf Brigade

Illang: The Wolf Brigade

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Girl Who Leapt Through Time

The Girl Who Leapt Through Time

2006
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Razor's Edge

The Razor's Edge

1946
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Rainmaker

The Rainmaker

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Three Burials of Melquiades Estrada

The Three Burials of Melquiades Estrada

2005
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Asako I & II

Asako I & II

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Four Flies on Grey Velvet

Four Flies on Grey Velvet

1971
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
Treeless Mountain

Treeless Mountain

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Miracle Worker

The Miracle Worker

1962
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Ash Is Purest White

Ash Is Purest White

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Hotel Mumbai

Hotel Mumbai

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Kursk

Kursk

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Savage Innocents

The Savage Innocents

1960
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Slums of Beverly Hills

Slums of Beverly Hills

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
After the Storm

After the Storm

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Fighting with My Family

Fighting with My Family

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Dumbo

Dumbo

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Tyrannosaur

Tyrannosaur

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Prosthesis

Prosthesis

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry