Mary Conti has logged 298 entries for films during 2012.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Adventurer

The Adventurer

1917
×
Edit this entry  
30
The Fireman

The Fireman

1916
×
Edit this entry  
30
The Cure

The Cure

1917
×
Edit this entry  
30
The Count

The Count

1916
×
Edit this entry  
30
Shanghaied

Shanghaied

1915
×
Edit this entry  
30
Police

Police

1916
×
Edit this entry  
30
The Tramp

The Tramp

1915
×
Edit this entry  
30
Work

Work

1915
×
Edit this entry  
30
Kid Auto Races at Venice

Kid Auto Races at Venice

1914
×
Edit this entry  
30
A Night Out

A Night Out

1915
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Pawnshop

The Pawnshop

1916
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
One A.M.

One A.M.

1916
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Dredd

Dredd

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
This Is 40

This Is 40

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Take This Waltz

Take This Waltz

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
La Jetée

La Jetée

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
A Close Shave

A Close Shave

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Wrong Trousers

The Wrong Trousers

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Cabin in the Woods

The Cabin in the Woods

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Jack Reacher

Jack Reacher

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Lost Weekend

The Lost Weekend

1945
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Anchors Aweigh

Anchors Aweigh

1945
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
21 Jump Street

21 Jump Street

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Django Unchained

Django Unchained

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Act of Valor

Act of Valor

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Les Misérables

Les Misérables

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Fast Times at Ridgemont High

Fast Times at Ridgemont High

1982
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Sleepwalk with Me

Sleepwalk with Me

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Headhunters

Headhunters

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Imposter

The Imposter

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Spellbound

Spellbound

1945
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Mildred Pierce

Mildred Pierce

1945
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Lincoln

Lincoln

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Armageddon

Armageddon

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Bells of St. Mary's

The Bells of St. Mary's

1945
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
View from the Top

View from the Top

2003
×
Read the review Edit this entry  
20
Going My Way

Going My Way

1944
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Gruffalo

The Gruffalo

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Peter & the Wolf

Peter & the Wolf

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
A Matter of Loaf and Death

A Matter of Loaf and Death

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Music Box

The Music Box

1932
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Life of Pi

Life of Pi

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Heat

Heat

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Contraband

Contraband

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Double Indemnity

Double Indemnity

1944
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Avengers

The Avengers

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Videodrome

Videodrome

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
A Dangerous Method

A Dangerous Method

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Batman

Batman

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry