RSS feed for Joey

Joey has logged 24 entries for films during February 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
26
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Day of Anger

Day of Anger

1967
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Death Walks on High Heels

Death Walks on High Heels

1971
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Annihilation

Annihilation

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Eraserhead

Eraserhead

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Night of the Creeps

Night of the Creeps

1986
×
★½
Read the review Edit this entry  
18
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
They Call Me Jeeg Robot

They Call Me Jeeg Robot

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Don't Look Now

Don't Look Now

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Scream

Scream

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Black Panther

Black Panther

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Bird with the Crystal Plumage

The Bird with the Crystal Plumage

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Strange Vice of Mrs Wardh

The Strange Vice of Mrs Wardh

1971
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Jaws

Jaws

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Shimmer Lake

Shimmer Lake

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
What Have You Done to Solange?

What Have You Done to Solange?

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
All the Colors of the Dark

All the Colors of the Dark

1972
×
★★½
Edit this entry  
05
The Cabin in the Woods

The Cabin in the Woods

2012
×
★★★★
Edit this entry  
04
Torso

Torso

1973
×
Edit this entry  
03
Alien

Alien

1979
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Cinema Paradiso

Cinema Paradiso

1988
×
★★★★
Edit this entry  
02
New Nightmare

New Nightmare

1994
×
★★★★
Edit this entry  
02
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★½
Edit this entry  
01
Caltiki, the Immortal Monster

Caltiki, the Immortal Monster

1959
×
★★½
Edit this entry