Sort by

John has logged 54 entries for films during September 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Frighteners

The Frighteners

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Gamera, the Giant Monster

Gamera, the Giant Monster

1965
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Layer Cake

Layer Cake

2004
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
I, Robot

I, Robot

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Willard

Willard

1971
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Final Destination

The Final Destination

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
[REC]

[REC]

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Wrong Turn

Wrong Turn

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
House on Haunted Hill

House on Haunted Hill

1959
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
From Beyond

From Beyond

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
1408

1408

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Skyfall

Skyfall

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Prevenge

Prevenge

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Terrified

Terrified

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Strange Color of Your Body's Tears

The Strange Color of Your Body's Tears

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Chaos Walking

Chaos Walking

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Romy and Michele's High School Reunion

Romy and Michele's High School Reunion

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Rocketeer

The Rocketeer

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Bonnie and Clyde

Bonnie and Clyde

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Quantum of Solace

Quantum of Solace

2008
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Casino Royale

Casino Royale

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Comet

Comet

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Bill & Ted's Bogus Journey

Bill & Ted's Bogus Journey

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Clown

Clown

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Nightbooks

Nightbooks

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Super 8

Super 8

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Animatrix

The Animatrix

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Donnie Brasco

Donnie Brasco

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Rocky

Rocky

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Friday the 13th

Friday the 13th

1980
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Adaptation.

Adaptation.

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Free Willy

Free Willy

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Head Count

Head Count

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
The Taking of Deborah Logan

The Taking of Deborah Logan

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Gods and Monsters

Gods and Monsters

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The House of the Devil

The House of the Devil

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
American Psycho II: All American Girl

American Psycho II: All American Girl

2002
×
Read the review Edit this entry  
07
My Friend Dahmer

My Friend Dahmer

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Liar Liar

Liar Liar

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Other Side of the Door

The Other Side of the Door

2016
×
Read the review Edit this entry  
05
Chopping Mall

Chopping Mall

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Swimfan

Swimfan

2002
×
Read the review Edit this entry  
04
Superhost

Superhost

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Founder

The Founder

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
He's All That

He's All That

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
04
Bumblebee

Bumblebee

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Starship Troopers

Starship Troopers

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Identity

Identity

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Enemy

Enemy

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry