Sort by

yanni has logged 387 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Ingrid Goes West

Ingrid Goes West

2017
×
★★★½
Edit this entry  
31
Brigsby Bear

Brigsby Bear

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Lemon

Lemon

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
An Open Secret

An Open Secret

2014
×
Read the review Edit this entry  
29
Black Mirror: USS Callister

Black Mirror: USS Callister

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Reagan Show

The Reagan Show

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Jumanji: Welcome to the Jungle

Jumanji: Welcome to the Jungle

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Star Wars Holiday Special

The Star Wars Holiday Special

1978
×
Read the review Edit this entry  
18
Gook

Gook

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Free In Deed

Free In Deed

2015
×
★★★½
Edit this entry  
17
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Dayveon

Dayveon

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
71 Fragments of a Chronology of Chance

71 Fragments of a Chronology of Chance

1994
×
★★★½
Edit this entry  
12
Billy Star

Billy Star

2017
×
Read the review Edit this entry  
12
Columbus

Columbus

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Pleasure of Being Robbed

The Pleasure of Being Robbed

2008
×
★★★
Edit this entry  
11
The Above

The Above

2015
×
Read the review Edit this entry  
09
All These Sleepless Nights

All These Sleepless Nights

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Thelma

Thelma

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Treevenge

Treevenge

2008
×
Read the review Edit this entry  
06
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Nerve

Nerve

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Tokyo Idols

Tokyo Idols

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Talking Heads

Talking Heads

1980
×
Edit this entry  
30
The Natural Route

The Natural Route

2004
×
Edit this entry  
29
The Exiles

The Exiles

1961
×
Edit this entry  
25
Mudbound

Mudbound

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Roman J. Israel, Esq.

Roman J. Israel, Esq.

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
9

9

2009
×
Edit this entry  
19
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
BPM (Beats per Minute)

BPM (Beats per Minute)

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Bad Genius

Bad Genius

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
White God

White God

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
A Good Day to Die

A Good Day to Die

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
My Own Private Idaho

My Own Private Idaho

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Shearing Animation

Shearing Animation

1961
×
Edit this entry  
06
Drums West

Drums West

1961
×
Edit this entry  
06
Taipei Story

Taipei Story

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Two Cars, One Night

Two Cars, One Night

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Seventh Fire

The Seventh Fire

2015
×
★★★
Edit this entry  
05
Big Eden

Big Eden

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
I Love You Phillip Morris

I Love You Phillip Morris

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
King Cobra

King Cobra

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Teeth

Teeth

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Wild Tales

Wild Tales

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Mudbound

Mudbound

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry