Sort by

Joaquín.mkv has logged 318 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Card Counter

The Card Counter

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Seance

Seance

2021
×
★★★½
Edit this entry  
28
Searching

Searching

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Superbad

Superbad

2007
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
Read the review Edit this entry  
26
Nick and Norah's Infinite Playlist

Nick and Norah's Infinite Playlist

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Annie Hall

Annie Hall

1977
×
Edit this entry  
23
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
Read the review Edit this entry  
23
Celeste & Jesse Forever

Celeste & Jesse Forever

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Incendies

Incendies

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Manhattan

Manhattan

1979
×
Edit this entry  
17
Beverly Hills Cop

Beverly Hills Cop

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Better Watch Out

Better Watch Out

2016
×
Read the review Edit this entry  
12
Chicago - A Metropolitan in the Making

Chicago - A Metropolitan in the Making

1931
×
Read the review Edit this entry  
10
Jaws

Jaws

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Plan B

Plan B

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Joint Security Area

Joint Security Area

2000
×
Read the review Edit this entry  
07
The Black Man Who Had a White Soul

The Black Man Who Had a White Soul

1951
×
Edit this entry  
06
Cobra

Cobra

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Annie Hall

Annie Hall

1977
×
Edit this entry  
05
En marcha…

En marcha…

1964
×
Edit this entry  
04
Thelma & Louise

Thelma & Louise

1991
×
Read the review Edit this entry  
01
Oldboy

Oldboy

2003
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
27
A Corner in Wheat

A Corner in Wheat

1909
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
A Corner in Wheat

A Corner in Wheat

1909
×
Read prior review Edit this entry  
26
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
Read the review Edit this entry  
25
Hellbender

Hellbender

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
True Romance

True Romance

1993
×
★★★★
Edit this entry  
23
After Hours

After Hours

1985
×
Edit this entry  
22
Eternals

Eternals

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
22
The Man with the Rubber Head

The Man with the Rubber Head

1901
×
Edit this entry  
22
The Vanishing Lady

The Vanishing Lady

1896
×
Read prior review Edit this entry  
22
The Sacred Spirit

The Sacred Spirit

2021
×
Edit this entry  
20
To Kill the Beast

To Kill the Beast

2021
×
Read the review Edit this entry  
18
Silence Is a Falling Body

Silence Is a Falling Body

2017
×
Read the review Edit this entry  
16
Nero, or The Fall of Rome

Nero, or The Fall of Rome

1909
×
Edit this entry  
14
Rescued by Rover

Rescued by Rover

1905
×
Read the review Edit this entry  
14
Attack on a China Mission

Attack on a China Mission

1900
×
Read the review Edit this entry  
14
The Big Swallow

The Big Swallow

1901
×
Read the review Edit this entry  
14
Peeping Tom

Peeping Tom

1897
×
Edit this entry  
14
Grandma's Reading Glass

Grandma's Reading Glass

1900
×
Edit this entry  
13
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
Read the review Edit this entry  
11
The Countryman and the Cinematograph

The Countryman and the Cinematograph

1901
×
Read the review Edit this entry  
11
The Arrival of a Train at La Ciotat

The Arrival of a Train at La Ciotat

1897
×
Edit this entry  
11
Leaving Jerusalem by Railway

Leaving Jerusalem by Railway

1897
×
Read the review Edit this entry  
11
The Sprinkler Sprinkled

The Sprinkler Sprinkled

1895
×
Edit this entry  
11
The Photographical Congress Arrives in Lyon

The Photographical Congress Arrives in Lyon

1895
×
Edit this entry  
11
Baby's Meal

Baby's Meal

1895
×
Edit this entry