Sort by

Cinema_Memento has logged 68 entries for films during June 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
The Prestige

The Prestige

2006
×
★★★★★
Edit this entry  
29
The Magnificent Seven

The Magnificent Seven

2016
×
★★★
Edit this entry  
29
The Hustle

The Hustle

2019
×
★★½
Edit this entry  
26
Lion

Lion

2016
×
★★★★
Edit this entry  
26
Double Indemnity

Double Indemnity

1944
×
★★★★
Edit this entry  
25
The Maltese Falcon

The Maltese Falcon

1941
×
★★★½
Edit this entry  
25
Fantastic Four

Fantastic Four

2015
×
★★½
Edit this entry  
24
The Lego Batman Movie

The Lego Batman Movie

2017
×
★★★★
Edit this entry  
24
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
X2

X2

2003
×
★★★½
Edit this entry  
24
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★★
Edit this entry  
23
Kong: Skull Island

Kong: Skull Island

2017
×
★★★½
Edit this entry  
23
The Zookeeper's Wife

The Zookeeper's Wife

2017
×
★★½
Edit this entry  
23
Loving Vincent

Loving Vincent

2017
×
★★★
Edit this entry  
22
Following

Following

1998
×
★★★★
Edit this entry  
22
The Great Dictator

The Great Dictator

1940
×
★★★★
Edit this entry  
22
No Reservations

No Reservations

2007
×
★★
Edit this entry  
22
Mr. Smith Goes to Washington

Mr. Smith Goes to Washington

1939
×
★★★★
Edit this entry  
21
Sabotage

Sabotage

1936
×
★★★
Edit this entry  
21
Rise of the Planet of the Apes

Rise of the Planet of the Apes

2011
×
★★★★
Edit this entry  
20
My Dinner with Andre

My Dinner with Andre

1981
×
★★½
Edit this entry  
20
Arthur Miller: Writer

Arthur Miller: Writer

2017
×
★★½
Edit this entry  
19
Firewall

Firewall

2006
×
★★½
Edit this entry  
19
The Lego Ninjago Movie

The Lego Ninjago Movie

2017
×
★★★
Edit this entry  
19
The Post

The Post

2017
×
★★★½
Edit this entry  
19
And the Band Played On

And the Band Played On

1993
×
★★★½
Edit this entry  
18
Everybody Knows

Everybody Knows

2018
×
★★★½
Edit this entry  
18
Batman Ninja

Batman Ninja

2018
×
★★★½
Edit this entry  
17
The Guernsey Literary & Potato Peel Pie Society

The Guernsey Literary & Potato Peel Pie Society

2018
×
★★★
Edit this entry  
17
Modern Times

Modern Times

1936
×
★★★★
Edit this entry  
17
Free Solo

Free Solo

2018
×
★★★½
Edit this entry  
16
They Shall Not Grow Old

They Shall Not Grow Old

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Ready Player One

Ready Player One

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
How to Train Your Dragon: The Hidden World

How to Train Your Dragon: The Hidden World

2019
×
★★★★
Edit this entry  
15
Terminator Salvation

Terminator Salvation

2009
×
★★
Edit this entry  
14
2012

2012

2009
×
Edit this entry  
13
Batman

Batman

1989
×
★★★
Edit this entry  
12
Mary Poppins Returns

Mary Poppins Returns

2018
×
★★★
Edit this entry  
12
The Green Hornet

The Green Hornet

2011
×
★★
Edit this entry  
12
The 39 Steps

The 39 Steps

1935
×
★★★½
Edit this entry  
11
Brexit: The Uncivil War

Brexit: The Uncivil War

2019
×
★★★½
Edit this entry  
11
The Inventor: Out for Blood in Silicon Valley

The Inventor: Out for Blood in Silicon Valley

2019
×
★★★½
Edit this entry  
11
M

M

1931
×
★★★★
Edit this entry  
10
Little

Little

2019
×
★½
Edit this entry  
10
X-Men

X-Men

2000
×
★★★★
Edit this entry  
09
3 ½ Minutes, 10 Bullets

3 ½ Minutes, 10 Bullets

2015
×
★★★
Edit this entry  
09
Fast & Furious Presents: Hobbs & Shaw

Fast & Furious Presents: Hobbs & Shaw

2019
×
★★½
Edit this entry  
09
Justice League

Justice League

2017
×
★★½
Edit this entry  
09
Judy

Judy

2019
×
★★★½
Edit this entry  
09
City Lights

City Lights

1931
×
★★★★
Edit this entry