Cinema_Reviewer has logged 257 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Art of Organized Noize

The Art of Organized Noize

2016
×
★★½
Edit this entry  
11
Eyez

Eyez

2016
×
★★★½
Edit this entry  
11
Nocturnal Animals

Nocturnal Animals

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Lights Out

Lights Out

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Don't Think Twice

Don't Think Twice

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
A Bigger Splash

A Bigger Splash

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
War Dogs

War Dogs

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
How to Be Single

How to Be Single

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
Pervert Park

Pervert Park

2014
×
★★★
Edit this entry  
25
West Coast

West Coast

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
25
De Palma

De Palma

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Miles Ahead

Miles Ahead

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Bleed for This

Bleed for This

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
DV8 Physical Theatre: The Cost of Living

DV8 Physical Theatre: The Cost of Living

2005
×
★★★★
Edit this entry  
20
Friend Request

Friend Request

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
19
The Infiltrator

The Infiltrator

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Natural Born Pranksters

Natural Born Pranksters

2016
×
Edit this entry  
18
Sing Street

Sing Street

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Swimmer

Swimmer

2012
×
★★★★
Edit this entry  
12
Café Society

Café Society

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Doctor Strange

Doctor Strange

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Carnage Park

Carnage Park

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
06
Hacksaw Ridge

Hacksaw Ridge

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Illusion in the Abyss

Illusion in the Abyss

2016
×
Read the review Edit this entry  
05
Peacock

Peacock

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Fed Up

Fed Up

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Nerve

Nerve

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Kids

Kids

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
La Haine

La Haine

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Cedric the Entertainer: Live from the Ville

Cedric the Entertainer: Live from the Ville

2016
×
★★★
Edit this entry  
23
Justin Timberlake + The Tennessee Kids

Justin Timberlake + The Tennessee Kids

2016
×
★★★½
Edit this entry  
22
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Cameraperson

Cameraperson

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Philadelphia

Philadelphia

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Audrie & Daisy

Audrie & Daisy

2016
×
★★½
Edit this entry  
16
Gangster No. 1

Gangster No. 1

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Accountant

The Accountant

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Birth of a Nation

The Birth of a Nation

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Funny Games

Funny Games

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Amanda Knox

Amanda Knox

2016
×
★★★½
Edit this entry  
01
Hell or High Water

Hell or High Water

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Skin I Live In

The Skin I Live In

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Little Prince

The Little Prince

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry