Cinema_Reviewer has logged 18 entries for films during May 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Girl with the Dragon Tattoo

The Girl with the Dragon Tattoo

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
A Streetcar Named Desire

A Streetcar Named Desire

1951
×
★★★½
Edit this entry  
19
Black Dynamite

Black Dynamite

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Dazed and Confused

Dazed and Confused

1993
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Searching for Sugar Man

Searching for Sugar Man

2012
×
★★★½
Edit this entry  
16
Swingers

Swingers

1996
×
★★★★
Edit this entry  
16
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
13
Lemonade

Lemonade

2016
×
★★★½
Edit this entry  
10
Me and Earl and the Dying Girl

Me and Earl and the Dying Girl

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Mr. Right

Mr. Right

2015
×
★½
Edit this entry  
08
Looney Tunes: Back in Action

Looney Tunes: Back in Action

2003
×
★★★
Edit this entry  
06
Captain America: Civil War

Captain America: Civil War

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Persona

Persona

1966
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
01
L.A. Confidential

L.A. Confidential

1997
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
01
Green Room

Green Room

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Kung Fu Panda 3

Kung Fu Panda 3

2016
×
★★★½
Edit this entry  
01
The Jungle Book

The Jungle Book

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry