RSS feed for Cinema_Strikes

Cinema_Strikes has watched 14 films released in the 1910s.

  • Broken Blossoms

    ★★★

  • The Sinking of the Lusitania

    ★★★

  • Mercy, the Mummy Mumbled

    ★★½

  • The Immigrant

    ★★★½

  • The Rink

    ★★★

  • The Cheat

    ★★★

  • Les Vampires

    ★★★½

  • The Birth of a Nation

    ★★½

  • Two Knights of Vaudeville

    ★½

  • Tillie's Punctured Romance

    ★★★

  • Gertie the Dinosaur

    ★★★

  • A Flirt's Mistake

    ★★½

  • How a Mosquito Operates

    ★★★

  • Frankenstein

    ★★★