Cinema_Strikes has logged 273 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
The Man with the Golden Gun

The Man with the Golden Gun

1974
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Legend

Legend

1985
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Trilogy of Terror

Trilogy of Terror

1975
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Endless

The Endless

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Headshot

Headshot

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Murder Party

Murder Party

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Tale

The Tale

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Hold the Dark

Hold the Dark

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Murder on the Orient Express

Murder on the Orient Express

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Claire's Camera

Claire's Camera

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Point Break

Point Break

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Manchu Eagle Murder Caper Mystery

The Manchu Eagle Murder Caper Mystery

1975
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Ant-Man and the Wasp

Ant-Man and the Wasp

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Teen Titans Go! To the Movies

Teen Titans Go! To the Movies

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Sorceress

Sorceress

1982
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Lean on Pete

Lean on Pete

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Claire's Knee

Claire's Knee

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Magnificent Ruffians

The Magnificent Ruffians

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Cam

Cam

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Ice Pirates

The Ice Pirates

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
For Your Eyes Only

For Your Eyes Only

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Excalibur

Excalibur

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Zombeavers

Zombeavers

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Bank Dick

The Bank Dick

1940
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Game Night

Game Night

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Elaan

Elaan

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Living Daylights

The Living Daylights

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Harry Potter and the Goblet of Fire

Harry Potter and the Goblet of Fire

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Yellow Submarine

Yellow Submarine

1968
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Pacific Rim: Uprising

Pacific Rim: Uprising

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Prowler

The Prowler

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Ocean's Eight

Ocean's Eight

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Green Ray

The Green Ray

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Lady Street Fighter

Lady Street Fighter

1981
×
★½
Read the review Edit this entry  
14
Mandy

Mandy

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Weird Science

Weird Science

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Leave No Trace

Leave No Trace

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Indiana Jones and the Temple of Doom

Indiana Jones and the Temple of Doom

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Kiss Kiss Bang Bang

Kiss Kiss Bang Bang

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Brain Damage

Brain Damage

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Raid

The Raid

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Raiders of the Lost Ark

Raiders of the Lost Ark

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry