RSS feed for Cinema_Strikes

Cinema_Strikes has logged 245 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
12
My Favorite Year

My Favorite Year

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
High Life

High Life

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Mission: Impossible - Fallout

Mission: Impossible - Fallout

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Zombieland

Zombieland

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Starcrash

Starcrash

1978
×
★½
Read the review Edit this entry  
06
Black Samurai

Black Samurai

1977
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Plumber

The Plumber

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Terror Beneath the Sea

Terror Beneath the Sea

1966
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Terminator: Dark Fate

Terminator: Dark Fate

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Hard Eight

Hard Eight

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Evil of Dracula

Evil of Dracula

1974
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Ticks

Ticks

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Rampant

Rampant

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
They Shall Not Grow Old

They Shall Not Grow Old

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Dolemite Is My Name

Dolemite Is My Name

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Ritual

The Ritual

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Vampire Bat

The Vampire Bat

1933
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Joker

Joker

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Deathtrap

Deathtrap

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Pyaasa

Pyaasa

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Shazam!

Shazam!

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Fighting with My Family

Fighting with My Family

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Thief

Thief

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Pokémon Detective Pikachu

Pokémon Detective Pikachu

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Hellboy

Hellboy

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Dreams of the Rarebit Fiend: Bug Vaudeville

Dreams of the Rarebit Fiend: Bug Vaudeville

1921
×
★½
Read the review Edit this entry  
24
Dreams of the Rarebit Fiend: The Pet

Dreams of the Rarebit Fiend: The Pet

1921
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Gertie the Dinosaur

Gertie the Dinosaur

1914
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Sinking of the Lusitania

The Sinking of the Lusitania

1918
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
How a Mosquito Operates

How a Mosquito Operates

1912
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
It Chapter Two

It Chapter Two

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Decline of Western Civilization

The Decline of Western Civilization

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Fearless Hyena

Fearless Hyena

1979
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Elvira, Mistress of the Dark

Elvira, Mistress of the Dark

1988
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Monos

Monos

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Son of Dracula

Son of Dracula

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Lady Eve

The Lady Eve

1941
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Flash Gordon

Flash Gordon

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Tigers Are Not Afraid

Tigers Are Not Afraid

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
City Hunter

City Hunter

1993
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Angst

Angst

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Monster Squad

The Monster Squad

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Challenge of the Masters

Challenge of the Masters

1976
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Apocalypse Now

Apocalypse Now

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Day of the Animals

Day of the Animals

1977
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Cemetery Without Crosses

Cemetery Without Crosses

1969
×
★★½
Read the review Edit this entry