Sort by

Cinema_Strikes has logged 24 entries for films during May 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Alphabet City

Alphabet City

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Invaders Of The Lost Gold

Invaders Of The Lost Gold

1982
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
Gurren Lagann

Gurren Lagann

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Shaolin Kung-Fu Mystagogue

Shaolin Kung-Fu Mystagogue

1977
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Beast Must Die

The Beast Must Die

1974
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Lupin the Third: The Legend of the Gold of Babylon

Lupin the Third: The Legend of the Gold of Babylon

1985
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Army of the Dead

Army of the Dead

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Gundala

Gundala

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Space Battleship Yamato

Space Battleship Yamato

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Mortal Kombat

Mortal Kombat

1995
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Cyber City Oedo 808

Cyber City Oedo 808

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
25th Hour

25th Hour

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Trava: Fist Planet

Trava: Fist Planet

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Tenet

Tenet

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Redline

Redline

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Dorohedoro: Bonus Curse

Dorohedoro: Bonus Curse

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Dorohedoro

Dorohedoro

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
My Octopus Teacher

My Octopus Teacher

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Full Moon Scimitar

Full Moon Scimitar

1979
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Angel Cop

Angel Cop

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
The New Mutants

The New Mutants

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
A Day in the Country

A Day in the Country

1946
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
22 vs. Earth

22 vs. Earth

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Runaway

Runaway

1984
×
★★½
Read the review Edit this entry