RSS feed for Cinema_Strikes
  • Doctor Sleep

    Doctor Sleep

    ★★★

    Call me fucking Dr. No Sleep, because I’m not getting any this week, so I figured why not take in an 8:30 AM showing of Dr. Sleep. And while I had pretty low expectations, I ended up mostly enjoying it. 

    Of the excessively long Stephen King sequels to come out this year, it certainly the stronger one. compared to the tedium fest of It Chapter Two, Dr. Sleep feels relatively fleet, I never checked my watch once. It’s insanely derivative,…

  • The Five Venoms

    The Five Venoms

    ★★★★

    I’ve lost track of how many times I’ve rewatched this, my first Shaw experience. The boy begged for it, so we watched it again. He’s always outraged by the injustice done to Toad. So damn good.

  • Mortal Engines

    Mortal Engines

    ★★

    The very definition of mediocrity. Which is a shame because the premise in the visuals, giant mobile steam punk cities battling Mad Max-style through an apocalyptic European wasteland, is pretty fucking rad. Final Verdict: I fell asleep for chunks, my 12 yo daughter fell asleep before the ending, my 9 yo son said “it was okay.” Reminding me vaguely of Fantastic Beasts is the opposite of a win.

  • Zombieland

    Zombieland

    ★★★

    Second watch. Still a pretty easygoing hangout zom-com with surprisingly solid gore effects.

  • My Favorite Year

    My Favorite Year

    ★★★½

    God, Jessica Harper is like John Cazale - she’s not in a lot of stuff, but she can do no wrong. She’s fun, Peter O’Toole is charming and goofy, everybody is having fun in this silly, slight, delightful showbiz farce about an ersatz Errol Flynn appearing on live television comedy. Can’t believe I’ve missed this all these years - it’s right in my generational wheelhouse.

  • High Life

    High Life

    ★★★

    9 out of 10 sci-fi movies want to be Star Wars or Alien. The other tenth want to be 2001 or Solaris. This is one of those. Pretty good, pretty weird, and another great performance from Pattinson.

  • Mission: Impossible - Fallout

    Mission: Impossible - Fallout

    ★★★½

    Second watch. Still really, really fun, still don’t see why people think this is the greatest thing since sliced bread. I tell you though, can you imagine how great this franchise would be if the filmmakers gave us a reason to give a shit about Cruise’s character?

  • Starcrash

    Starcrash

    ★½

    Rewatched with the boy, who was consistently and amusingly astounded at how much this ripped off Star Wars. The new MST3K version, which was one of their better efforts. Though there is almost nothing you can do to make the insanity of Marjoe Gortner’s performance funnier than it already is.

  • Black Samurai

    Black Samurai

    ★★★

    I’m pretty sure Jim Kelly tried to punch a bird in the dick in this movie. Birds mostly don’t have dicks, but he damn well tried his best.

    [Alamo Season Pass]

  • Hard Eight

    Hard Eight

    ★★★½

    Mostly a showcase for the awesomeness that is Philip Baker Hall’s face and voice, it’s fun to see PTA starting to develop his repertoire of players. Philip Seymour Hoffman shines in a tiny role and even Gwyneth Paltrow is decent. I did have to look up the rules to craps, though, just to have a clue what was going on in the PBH/PSH showdown.

  • The Plumber

    The Plumber

    ★★★½

    Wow, this was not at all what I was expecting. I went into it anticipating a Pacific Heights style home invasion thriller about a plumber insinuating himself into the house of an academic's wife, maybe a bit horror, maybe a bit exploitation. I should have known Peter Weir had more interesting things in mind because what I ended up with was far more extremely bleak social comedy of discomfort, and class screed. It's Parasite, not Single White Female, to be reductive. And, damn, that ending caught me completely off guard.

  • Terror Beneath the Sea

    Terror Beneath the Sea

    ★★½

    Been wanting to see this forever! Basically Island of the Fishmen, but starring Sonny Chiba and therefore infinitely more entertaining. It's a goofy, low budget mad science adventure that feels like a throwback to the '50s. Also starring the extremely charming Peggy Neal (who had a brief career in Japanese B-flicks like this and X from Outer Space) and Franz Gruber as an utterly unhinged naval officer (but a good guy, oddly?). Seriously, his performance has to be seen to be believed.