kendall has logged 55 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
The Last Letter from Your Lover

The Last Letter from Your Lover

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
A Taxi Driver

A Taxi Driver

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Jawbreaker

Jawbreaker

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Luca

Luca

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Devil Wears Prada

The Devil Wears Prada

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Waves

Waves

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
01
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Cruel Intentions

Cruel Intentions

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Craft

The Craft

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Train to Busan

Train to Busan

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
American Beauty

American Beauty

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Crazy, Stupid, Love.

Crazy, Stupid, Love.

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Judas and the Black Messiah

Judas and the Black Messiah

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
mother!

mother!

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Moxie

Moxie

2021
×
Read the review Edit this entry  
06
Spree

Spree

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Colours

Colours

2019
×
Read the review Edit this entry  
06
Black Swan

Black Swan

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Godfather

The Godfather

1972
×
½
Read the review Edit this entry  
28
I Care a Lot

I Care a Lot

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Billie Eilish: The World's a Little Blurry

Billie Eilish: The World's a Little Blurry

2021
×
Edit this entry  
24
Confessions of a Teenage Drama Queen

Confessions of a Teenage Drama Queen

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Legend

Legend

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
WALL·E

WALL·E

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Breakfast Club

The Breakfast Club

1985
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Hot Summer Nights

Hot Summer Nights

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Graduate

The Graduate

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Sugarland Express

The Sugarland Express

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Buffalo '66

Buffalo '66

1998
×
Read the review Edit this entry  
08
Malcolm & Marie

Malcolm & Marie

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Nine to Five

Nine to Five

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Ghost World

Ghost World

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
But I'm a Cheerleader

But I'm a Cheerleader

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Dr. Seuss' The Grinch Musical

Dr. Seuss' The Grinch Musical

2020
×
Read the review Edit this entry  
13
Catch Me If You Can

Catch Me If You Can

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
High Life

High Life

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
My Own Private Idaho

My Own Private Idaho

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Hercules

Hercules

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry