Sort by

Ben has logged 110 entries for films during 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
31
Only Lovers Left Alive

Only Lovers Left Alive

2013
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Spartacus

Spartacus

1960
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
28
Coherence

Coherence

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Ladyhawke

Ladyhawke

1985
×
★★
Edit this entry  
27
'71

'71

2014
×
★★★½
Edit this entry  
26
Edge of Tomorrow

Edge of Tomorrow

2014
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
26
Obvious Child

Obvious Child

2014
×
★★★
Edit this entry  
24
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★½
Edit this entry  
18
The Missing Picture

The Missing Picture

2013
×
★★★½
Edit this entry  
16
God Help the Girl

God Help the Girl

2014
×
★★★
Edit this entry  
13
Palo Alto

Palo Alto

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Only Lovers Left Alive

Only Lovers Left Alive

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Non-Stop

Non-Stop

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Mistaken for Strangers

Mistaken for Strangers

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Listen Up Philip

Listen Up Philip

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Lucy

Lucy

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Big Hero 6

Big Hero 6

2014
×
★★★
Edit this entry  
30
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★
Edit this entry  
25
St. Vincent

St. Vincent

2014
×
★★
Edit this entry  
24
Ernest & Celestine

Ernest & Celestine

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
License to Drive

License to Drive

1988
×
★★½
Edit this entry  
21
Guardians of the Galaxy

Guardians of the Galaxy

2014
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
21
Ida

Ida

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Starred Up

Starred Up

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Two Days, One Night

Two Days, One Night

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Night Moves

Night Moves

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
They Came Together

They Came Together

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Edge of Tomorrow

Edge of Tomorrow

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Immigrant

The Immigrant

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Jodorowsky's Dune

Jodorowsky's Dune

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Mothman Prophecies

The Mothman Prophecies

2002
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Blue Ruin

Blue Ruin

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
We Are the Best!

We Are the Best!

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Alice in Wonderland

Alice in Wonderland

1951
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Coraline

Coraline

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Guardians of the Galaxy

Guardians of the Galaxy

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Captain America: The Winter Soldier

Captain America: The Winter Soldier

2014
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
03
Boyhood

Boyhood

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Under the Skin

Under the Skin

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
For the Love of Movies: The Story of American Film Criticism

For the Love of Movies: The Story of American Film Criticism

2009
×
★★½
Edit this entry  
14
Life Itself

Life Itself

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Hudsucker Proxy

The Hudsucker Proxy

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Barton Fink

Barton Fink

1991
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Lego Movie

The Lego Movie

2014
×
★★★½
Edit this entry  
06
Alien

Alien

1979
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
31
X-Men: Days of Future Past

X-Men: Days of Future Past

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry