• Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    ★★★★★

  • The Platform

    ★★★½

  • Parasite

    ★★★★★

  • Captain Marvel

    ★★★★★

  • Velvet Buzzsaw

    ★★

  • Fyre

    ★★★★

  • Black Mirror: Bandersnatch

    ★★★

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

  • Christopher Robin

    ★★★★

  • Avengers: Infinity War

  • Isle of Dogs

    ★★★★★

  • Black Panther

    ★★★★★

  • Kingsman: The Golden Circle

    ★★★

  • Spider-Man: Homecoming

    ★★★★★

  • Loving Vincent

    ★★★★★

  • Okja

    ★★★★★

  • Baby Driver

    ★★★★★

  • The Lego Batman Movie

  • God's Own Country

    ★★★★½

  • A Ghost Story

    ★★★★★

  • Moana

  • Fantastic Beasts and Where to Find Them

  • Moonlight

    ★★★★★

  • Kubo and the Two Strings

    ★★★★★

  • The Girl with All the Gifts

    ★★★½

  • The Jungle Book

    ★★★★★

  • Swiss Army Man

    ★★★★

  • The Danish Girl

    ★★★½

  • Room

    ★★★★★

  • The Man from U.N.C.L.E.

    ★★★★

  • The Witch

    ★★★★★

  • Kingsman: The Secret Service

    ★★★★

  • Interstellar

    ★★★

  • Nightcrawler

    ★★★★★

  • Maleficent

    ★★★★

  • The Grand Budapest Hotel

    ★★

  • The Babadook

    ★★★★★

  • The Secret Life of Walter Mitty

    ★★★★

  • 12 Years a Slave

    ★★★★★

  • Gravity

    ★★★

  • Snowpiercer

    ★★★★

  • The Great Gatsby

    ★★★★

  • Star Trek Into Darkness

  • Blackfish

    ★★★

  • Life of Pi

    ★★★★★

  • The Perks of Being a Wallflower

    ★★★

  • Moonrise Kingdom

    ★★★★★

  • The Cabin in the Woods

    ★★★★

  • Sherlock Holmes: A Game of Shadows

  • The Help

    ★★★★

  • The Social Network

    ★★★★★

  • Scott Pilgrim vs. the World

    ★★★★★

  • Kick-Ass

    ★★★★

  • Sherlock Holmes

  • Fantastic Mr. Fox

    ★★★★★

  • District 9

    ★★★★

  • Inglourious Basterds

    ★★★★

  • Coraline

    ★★★★★

  • Ponyo

    ★★★★★

  • Cloverfield

    ★★

  • Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street

    ★★

  • Ratatouille

    ★★★★★

  • No Country for Old Men

    ★★★★★

  • Zodiac

    ★★★★★

  • Children of Men

    ★★★★★

  • Pan's Labyrinth

    ★★★★★

  • Monster House

    ★★★★★

  • The Devil Wears Prada

    ★★★★★

  • Corpse Bride

    ★★★★★

  • Howl's Moving Castle

    ★★★★★

  • The Polar Express

    ★★★★

  • Napoleon Dynamite

    ★★★★