Cinemaddict has logged 397 entries for films during 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Dolls

Dolls

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Night of the Demons 2

Night of the Demons 2

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Grabbers

Grabbers

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Burnt Offerings

Burnt Offerings

1976
×
★★★
Edit this entry  
29
Big Bad Wolves

Big Bad Wolves

2013
×
★★★
Edit this entry  
27
From Beyond the Grave

From Beyond the Grave

1974
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Cellar Dweller

Cellar Dweller

1988
×
Read the review Edit this entry  
27
Chained

Chained

2012
×
★½
Read the review Edit this entry  
27
Grave Encounters

Grave Encounters

2011
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
The Pit and the Pendulum

The Pit and the Pendulum

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Cold Prey

Cold Prey

2006
×
Read the review Edit this entry  
26
House on Haunted Hill

House on Haunted Hill

1999
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Dog Soldiers

Dog Soldiers

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Necronomicon

Necronomicon

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Deep Rising

Deep Rising

1998
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Below

Below

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
To Catch a Thief

To Catch a Thief

1955
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Room 237

Room 237

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Calvary

Calvary

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Stretch

Stretch

2014
×
Read the review Edit this entry  
22
Stonehearst Asylum

Stonehearst Asylum

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Cold in July

Cold in July

2014
×
★★★½
Edit this entry  
20
The Guest

The Guest

2014
×
★★★★
Edit this entry  
20
Late Phases

Late Phases

2014
×
★★★
Edit this entry  
20
Stage Fright

Stage Fright

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Tusk

Tusk

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
20
Sleep Tight

Sleep Tight

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Wolf Creek 2

Wolf Creek 2

2013
×
★½
Read the review Edit this entry  
19
Wolf Creek

Wolf Creek

2005
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Housebound

Housebound

2014
×
★★★★
Edit this entry  
18
Here Comes the Devil

Here Comes the Devil

2012
×
★★½
Edit this entry  
18
As Above, So Below

As Above, So Below

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Exterminator

The Exterminator

1980
×
½
Read the review Edit this entry  
16
The Conspiracy

The Conspiracy

2012
×
★★★
Edit this entry  
16
Creep

Creep

2004
×
★½
Read the review Edit this entry  
16
Citadel

Citadel

2012
×
★★★
Edit this entry  
15
Super

Super

2010
×
Read the review Edit this entry  
15
Outfoxed: Rupert Murdoch's War on Journalism

Outfoxed: Rupert Murdoch's War on Journalism

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Bug

Bug

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Deliver Us from Evil

Deliver Us from Evil

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
14
Sinister

Sinister

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Christmas Evil

Christmas Evil

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Silent Night, Deadly Night

Silent Night, Deadly Night

1984
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Something Wicked This Way Comes

Something Wicked This Way Comes

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Curtains

Curtains

1982
×
★½
Read the review Edit this entry  
13
Life Itself

Life Itself

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Altman

Altman

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
12
Oculus

Oculus

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry