RSS feed for CinemaFanatic
  • Close Encounters of the Third Kind

    ★★★★★

  • Pete's Dragon

    ★★★

  • The Spy Who Loved Me

    ★★★★

  • The Rescuers

    ★★½

  • Smokey and the Bandit

    ★★★★

  • Star Wars

    ★★★★★

  • The Many Adventures of Winnie the Pooh

    ★★★★

  • Carrie

    ★★★★½

  • Network

    ★★★★★

  • Taxi Driver

    ★★★★★

  • One Flew Over the Cuckoo's Nest

    ★★★★★

  • Jaws

    ★★★★★

  • Monty Python and the Holy Grail

    ★★★★★

  • The Godfather: Part II

    ★★★★★

  • The Man with the Golden Gun

    ★★½

  • The Texas Chain Saw Massacre

    ★★★★★

  • Chinatown

    ★★★★★

  • Blazing Saddles

    ★★★★

  • The Exorcist

    ★★★★★

  • Robin Hood

    ★★★½

  • Enter the Dragon

    ★★★★½

  • American Graffiti

    ★★★★½

  • Live and Let Die

    ★★½

  • Battle for the Planet of the Apes

    ★★½

  • The Poseidon Adventure

    ★★★★½

  • Deliverance

    ★★★★½

  • Conquest of the Planet of the Apes

    ★★★½

  • The Godfather

    ★★★★★

  • A Clockwork Orange

    ★★★★★

  • Diamonds Are Forever

    ★★½

  • Willy Wonka & the Chocolate Factory

    ★★★★½

  • Escape from the Planet of the Apes

    ★★★★

  • The Aristocats

    ★★½

  • Beneath the Planet of the Apes

    ★★

  • Patton

    ★★★★★

  • On Her Majesty's Secret Service

    ★★★★

  • Butch Cassidy and the Sundance Kid

    ★★★★½

  • True Grit

    ★★★★★

  • Night of the Living Dead

    ★★★★★

  • Rosemary's Baby

    ★★★★★

  • 2001: A Space Odyssey

    ★★★★★

  • Planet of the Apes

    ★★★★★

  • The Graduate

    ★★★★★

  • The Jungle Book

    ★★★½

  • You Only Live Twice

    ★★★½

  • The Good, the Bad and the Ugly

    ★★★★★

  • Doctor Zhivago

    ★★★★★

  • For a Few Dollars More

    ★★★★★

  • Thunderball

    ★★★★

  • My Fair Lady

    ★★★★★

  • Goldfinger

    ★★★★★

  • A Fistful of Dollars

    ★★★★★

  • Mary Poppins

    ★★★★★

  • Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

    ★★★★★

  • The Sword in the Stone

    ★★½

  • From Russia with Love

    ★★★★★

  • The Great Escape

    ★★★★½

  • The Birds

    ★★★★½

  • To Kill a Mockingbird

    ★★★★★

  • Lawrence of Arabia

    ★★★★★

  • Dr. No

    ★★★★

  • West Side Story

    ★★★★★

  • Breakfast at Tiffany's

    ★★★★½

  • One Hundred and One Dalmatians

    ★★★★

  • Spartacus

    ★★★★★

  • Psycho

    ★★★★★

  • The Magnificent Seven

    ★★★★½

  • Ben-Hur

    ★★★★★

  • Sleeping Beauty

    ★★★★½

  • Vertigo

    ★★★★★

  • The Bridge on the River Kwai

    ★★★★★

  • Paths of Glory

    ★★★★★