RSS feed for CinemaFanatic
  • Star Wars: The Rise of Skywalker

    Star Wars: The Rise of Skywalker

    ★★½

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    (NOTE: There will be MASSIVE spoilers in this review, as I can't discuss my problems with this movie without giving anything away. So be forewarned if you haven't seen this film yet.)

    For the last blockbuster film of the 2010s, we have the supposed conclusion of the Skywalker saga of Star Wars. Episode IX - The Rise of Skywalker is set to end the story that George Lucas started all the way back in 1977. An ending to a franchise…

  • Star Wars: The Last Jedi

    Star Wars: The Last Jedi

    ★★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    Now for my spoiler review. Here, I will discuss the more controversial parts of the film. Many fans have taken issue with a lot of what happens in The Last Jedi. Now, before I get into this, let me say that I'm not trying to sway anyone into liking this film. I am not doing this to say that the haters are wrong or that they don't understand this film. If you disliked this film, more power to you. I…

  • Star Wars: The Last Jedi

    Star Wars: The Last Jedi

    ★★★★

    COUNTDOWN TO EPISODE IX #10
    (NOTE: For this film, I am doing two parts. This will be my regular review, while I will also be providing a spoiler review discussing the more controversial parts of the film. Here's the link for the spoiler review.)
    letterboxd.com/cinemafanatic/film/star-wars-the-last-jedi/1/


    And now we finally get to the last film before The Rise of Skywalker, The Last Jedi. The film that divided the fanbase. When fans came out of this film and even two years later,…

  • Solo: A Star Wars Story

    Solo: A Star Wars Story

    ★★

    COUNTDOWN TO EPISODE IX #9

    (NOTE: OK, I know I'm going a little out of order here and going on to Solo instead of The Last Jedi. I'm doing this because I've got a lot to say about The Last Jedi to the point that I'll be doing two parts for it. Plus it would have been more fitting to review that one last before the release of The Rise of Skywalker. So, here's my review of Solo.)

    Solo. The…

  • Rogue One: A Star Wars Story

    Rogue One: A Star Wars Story

    ★★★★

    COUNTDOWN TO EPISODE IX #8

    After being in stasis for a decade, Disney revived the franchise with The Force Awakens. With The Last Jedi and The Rise of Skywalker, we would have the sequel trilogy that had been in demand since 1983. However, Disney had bigger plans than that. While there was no doubt that the new trilogy would make boatloads of money, no company would spend $4 billion to buy a studio for the film rights and not try…

  • Star Wars: The Force Awakens

    Star Wars: The Force Awakens

    ★★★★★

    COUNTDOWN TO EPISODE IX #7

    While Star Wars ended for George Lucas in 2005 with Revenge of the Sith, the franchise thrived on books, video games, the Clone Wars and Rebels TV series, and tons of other merchandise. Though rumors of a sequel trilogy had been around ever since the release of Return of the Jedi in 1983, it never came to fruition. George Lucas told the story that he wanted to tell.

    However, the Disney company took us all…

  • Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

    Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

    ★★★

    COUNTDOWN TO EPISODE IX #6

    And so we come to the third chapter of the prequel trilogy, Revenge of the Sith. Before Disney bought Lucasfilm in 2012, this was thought to be the film that would end the Star Wars saga. It was here that the story of the Skywalker family would come full circle. Return of the Jedi ended the story chronologically speaking, while Revenge of the Sith would fill in the blanks of Anakin's story.

    While a lot…

  • Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

    Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

    ★★

    COUNTDOWN TO EPISODE IX #5

    The second installment of the prequel trilogy of Star Wars, Episode II - Attack of the Clones, faced a rather tough challenge. After opening with expectations that skyrocketed so high that it was almost impossible to meet them, many fans were left disappointed with The Phantom Menace. However, just because you failed once doesn't mean it's the end. George Lucas still had a chance to prove himself. Even the best of directors have made an…

  • Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

    Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

    ★★½

    COUNTDOWN TO EPISODE IX #4

    While Return of the Jedi ended the story of Luke Skywalker, there was still a lot that could be done with Star Wars. In a galaxy that was full of all sorts of different characters, creatures and planets, there was all sorts of potential for other stories. In the years that followed 1983, Star Wars lived on through numerous books, comics, games and other merchandise. Granted, most of these stories have become non-canon after Disney…

  • Return of the Jedi

    Return of the Jedi

    ★★★★

    COUNTDOWN TO EPISODE IX #3

    A New Hope made for a great adventure film that entertained audiences throughout these past four decades. The Empire Strikes Back took everything that was great about it and improved on it in every way. And now, we come to the the conclusion of the original Star Wars trilogy: Return of the Jedi. Much like how Empire faced a challenge coming off of a film beloved by millions, Return of the Jedi was faced with…

  • The Empire Strikes Back

    The Empire Strikes Back

    ★★★★★

    COUNTDOWN TO EPISODE IX #2

    Three years after Star Wars enthralled moviegoers, George Lucas continued the story with The Empire Strikes Back. After something as huge as Star Wars, whatever Lucas had planned to come after obviously had big shoes to fill. While he did write the story, after the numerous difficulties he had in making the previous film, he gave directing duties over to his former professor Irvin Kershner.

    While we get numerous sequels in today's world from superhero…

  • Star Wars

    Star Wars

    ★★★★★

    COUNTDOWN TO EPISODE IX #1

    "A long time ago, in a galaxy far, far away..."

    For more than four decades have those words resonated with audiences. It was at that moment in 1977 that we were introduced to a gigantic universe. It was the year that Star Wars was born. Out of all the film franchises to have ever graced the screen, hardly any others can claim to have had as much of an impact as the Star Wars saga.…